Przejdź do treści

Patronat Narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy nad obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowanymi przez Muzeum

08/05/2019 - 13:45

Prezydent RP Andrzej Duda objął Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości wydarzenia organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach obchodów 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej w roku 2019.

W liście skierowanym do dr. Karola Nawrockiego, Pełnomocnika do spraw organizacji obchodów 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej, czytamy:

"W szczególnym czasie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, dla uczenia walki narodu polskiego z dwoma totalitarnymi reżimami w wojnie obronnej 1939 roku; z wyrazami uznania dla organizatora - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku za bogaty i nowatorski program międzynarodowych obchodów w przekonaniu, że ukazanie poświęcenia żołnierzy Wojska Polskiego i całego naszego narodu dla ukochanej Ojczyzny w dramatycznych wrześniowych tygodniach będzie inspirować do refleksji nad historią Polski oraz do pracy i służby dla Rzeczypospolitej; z życzeniami sukcesów w dalszym upowszechnianiu wiedzy o naszych heroicznych dziejach najnowszych."

Motywem przewodnim organizowanych przez Muzeum obchodów są trzy symboliczne wydarzenia decydujące o okolicznościach wybuchu II wojny światowej i jej eskalacji: podpisanie tajnego załącznika do paktu Ribbentrop-Mołotow – 23 sierpnia 1939 r., niemiecki atak na Polskę faktycznie rozpoczynający II wojnę światową – 1 września 1939 r., oraz sowiecka inwazja na Rzeczpospolitą – 17 września 1939 r., faktycznie finalizująca tajną zmowę Hitlera i Stalina w sprawie IV rozbioru Polski. 

Wokół tych trzech ważnych dat, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogniskuje ogólnopolskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

Zachęcamy do śledzenia naszej podstrony poświęconej Obchodom, gdzie znajdują się wszystkie informacje związane w rocznicowymi wydarzeniami wpisującymi się w Kalendarium oficjalnych obchodów. 

Organizatorów zachęcamy do zgłaszania wszystkich wydarzeń związanych z obchodami rocznicy. Projekty zgłoszone i zaakceptowane uzyskają prawo używania logo 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, stając się przez to częścią obchodów ogólnopolskich: https://muzeum1939.pl/80rocznica

List