Cykl koncertów „Błogosławieni Kapłani polscy w Wolnym Mieście Gdańsku”

Cykl koncertów „Błogosławieni Kapłani polscy w Wolnym Mieście Gdańsku”

Zapraszamy na cykl koncertów „Błogosławieni Kapłani polscy w Wolnym Mieście Gdańsku”. Każde z wydarzeń muzycznych poprzedzone będzie prelekcją poświęconą wybitnemu duchownemu związanemu z dziejami danej parafii. Referaty wygłosi Kamil Rutecki z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Koncerty relacjonowane będą na żywo na naszym profilu na Facebooku.

Pierwszy z koncertów odbędzie się 15 listopada 2020 r. o godz. 19:00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku. Przed nim przybliżona zostanie postać i działania bł. ks. Bronisława Komorowskiego na tle sytuacji Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

Na następną odsłonę cyklu zapraszamy 6 grudnia 2020 r. na godz. 17:00 (pierwotny termin - 22 listopada 2020 r.). Wydarzenie odbędzie się w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku, gdzie Kamil Rutecki opowie o bł. ks. Marianie Góreckim i jego działalności wśród Polaków żyjących w Nowym Porcie.

Kolejny koncert odbędzie się 13 grudnia 2020 r. o godz. 16:00 w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku (przeniesiony z 29 listopada 2020 r.). W trakcie wydarzenia wygłoszony zostanie referat o bł. ks. Franciszku Rogaczewskim i Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku.

Błogosławieni duchowni, którym poświęcone będą poszczególne wydarzenia, mieli ogromny wpływ na życie i funkcjonowanie Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. To dzięki ich energii powstawały nowe parafie, inicjowane były budowy nowych kościołów. Każdy z nich angażował się w działalność stowarzyszeń religijnych oraz świeckich, które skupiały wokół siebie Polaków, w tym duże grono młodzieży. Mimo niesprzyjającego lub otwarcie wrogiego nastawienia niemieckich gdańszczan do mniejszości polskiej, część ze wspominanych duchownych była aktywna społecznie i politycznie, jak choćby bł. ks. Bronisław  Komorowski, sprawujący mandat radnego gdańskiego, przejściowo zasiadający także w gdańskim sejmie  – Volkstagu. Za swoją patriotyczną postawę 1 września 1939 r. zostali aresztowani przez Niemców i wywiezieni do KL Stutthof, gdzie jako osoby duchowne byli szykanowani i wykorzystywani do najcięższych prac. Za przywiązanie do polskości oraz niezłomną postawę zapłacili swoim życiem. 

W programie koncertów znajdziemy pieśni z cyklu Piaśnicki Lament oraz utwory opisujące męczeństwo wymienionych błogosławionych. Autorem kompozycji jest Szymon Chyliński. Utwory wykona zespół Folk Acoustic – grupa profesjonalnych, pełnych pasji, a także nagradzanych, również na scenie międzynarodowej, muzyków. Językiem sztuki muzycy chcą oddać cześć pamięci tym, którzy ginęli za wolną Polskę.

Przypominamy o plenerowej wystawie znajdującej się na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która przybliża losy Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Więcej informacji o naszej nowej ekspozycji czasowej dostępnych jest TUTAJ.


Cykl wydarzeń Błogosławieni Kapłani polscy w Wolnym Mieście Gdańsku

15.11. godz. 19:00 – kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku

6.12. godz. 17:00 – kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku - wydarzenie przeniesione z 22.11.

13.12. godz. 16:00 – kościół pw. Chrystusa Króla w Gdańsku - wydarzenie przeniesione z 29.11.

Partnerzy: Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku, Parafia pw. św. Jadwigi w Gdańsku, Parafia pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, Muzeum Piaśnickie w Wejherowie.

Patroni medialni: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Gdańsk Strefa Prestiżu, Gość Niedzielny.

#M2WSKulturalnie
Aktualności związane z działalnością kulturalną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.