Wanda Półtawska

Zmarła dr Wanda Półtawska – harcerka Szarych Szeregów, więźniarka obozu Ravensbrück

W wieku 102 lat zmarła Wanda Półtawska – doktor nauk medycznych, osoba bardzo mocno dotknięta doświadczeniami wojennymi. Po wojnie prowadziła działalność naukową w dziedzinie psychiatrii, wspierając zarazem ofiary wojny. Przyjaźniła się ze św. Janem Pawłem II. Bardzo bliską jej instytucją było również Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie. Jeszcze przed 1939 r. została harcerką. Po wybuchu II wojny światowej wstąpiła do Szarych Szeregów. Czynnie prowadziła działalność konspiracyjną, była też zaangażowana w organizację tajnego nauczania. 17 lutego 1941 r. wpadła w ręce Gestapo. Po długotrwałym i brutalnym śledztwie została deportowana do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie przebywała niemal do końca wojny. W trakcie uwięzienia padła ofiarą eksperymentów pseudomedycznych. Obozowe wspomnienia spisała w wydanym w 1961 r. pamiętniku pt. I boję się snów.

W 1951 r. ukończyła medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie zdobyła również dwa stopnie specjalizacji i doktorat z psychiatrii. W trakcie prac naukowych często wracała do zagadnień związanych z wojną, badając m.in. osoby, które jako dzieci były więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych. W 1995 r. była zaangażowana w upamiętnienie więźniarek Ravensbrück, przy okazji obchodów 50-lecia wyzwolenia obozu. Pracownicy Działu Dokumentacji Filmowej MIIWŚ nagrali notację filmową z udziałem dr Wandy Półtawskiej, która będzie dostępna w mediach elektronicznych Muzeum.

Psychiatrii poświęciła znaczną część swojego dorobku zawodowego, lecz była również wykładowcą medycyny pastoralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Była zaangażowana w propagowanie idei rodziny i małżeństwa, m.in. wykładając na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Przez dziesięciolecia przyjaźniła się z Karolem Wojtyłą.

Została uhonorowana licznymi odznaczeniami, w tym Orderem Orła Białego, najstarszym polskim odznaczeniem państwowym, a także Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski czy Medalem Senatu Rzeczypospolitej.