WYSTAWA „THE AIRMEN” OD 6 GRUDNIA NA PLACU PRZED MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

Zapraszamy do zwiedzania wystawy plenerowej „The Airmen”, która będzie prezentowana na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od 6 grudnia. Ekspozycja w nowatorski i artystyczny sposób ukaże projekt fotograficzny „The Airmen” autorstwa artysty fotografika Michała Solarskiego.

Na wystawę złożą się unikatowe portrety bohaterów Polskich Sił Powietrznych  u schyłku ich życia, zdjęcia lotników należące do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej oraz  teksty przybliżające zwiedzającemu tematykę ekspozycji.

Przypominamy, że w 2019  roku przypadła 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Ofiarą agresji nazistowskich Niemiec i Związku Sowieckiego we wrześniu 1939 r. była Polska. Niecały rok później doszło do pierwszej bitwy powietrznej tej wojny – w bieżącym roku mija 80. rocznica tych historycznych wydarzeń, które zasadniczo wpłynęły na losy wojny i świata. Poprzez tę wystawę chcemy oddać hołd bohaterom tamtych dni – ludziom, którzy ryzykowali życie w obronie wolności i którzy pozostali wierni swoim ideałom do końca życia.

Wspomniane portrety prezentowane na ekspozycji wykonał Michał Solarski w ramach autorskiego projektu „The Airmen”. Jego celem było dotarcie do jak największej liczby polskich żołnierzy służących w czasie wojny w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Owocem tych działań są prace fotograficzne dokumentujące spotkania z bohaterami w jesieni ich życia. Przedstawiane portrety ukazują ludzi, w których ciągle żywa jest pamięć o dniach, kiedy walczyli o wolność dla siebie, swoich bliskich i przyszłych pokoleń. Wystawa „The Airmen” jest pretekstem do refleksji nad naszą dzisiejszą pamięcią o tych ludziach i czynach, których dokonali.

Autor projektu „The Airmen” jest fotografem dokumentalistą, na co dzień pracującym w Londynie, gdzie studiował fotografię dokumentalną. Autorskie cykle realizuje głównie w Europie i w krajach byłych republik sowieckich. Od wielu lat pracuje nad cyklami fotograficznymi o polskiej emigracji do Wielkiej Brytanii. Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz w galeriach i muzeach w wielu miejscach na świecie. Został wyróżniony międzynarodowymi nagrodami oraz publikował m.in. na łamach „National Geographic”, „The Guardian” oraz „Time”.

Przewidywany czas prezentacji ekspozycji na placu przed Muzeum II Wojny Światowej wynosi 3 miesiące.