Wykład naukowy Odessa – okno na świat, Odessa – polskie ślady

Wykład naukowy Odessa – okno na świat, Odessa – polskie ślady

Muzeum II Wojny Światowej oraz Stowarzyszenie Dziedzictwo i Pamięć zapraszają na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego: Odessa – okno na świat. Odessa – polskie ślady, która odbędzie się w kinie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 25/08 o godz. 17:00.

Gdy powszechna uwaga skoncentrowana jest na rosyjskiej agresji i dramatycznej obronie Ukrainy szczególne zainteresowanie budzi sytuacja wielkich metropolii – Kijowa, Charkowa, Odessy - zagrożonych ostrzałami. Blokada odeskiego portu uświadomiła dodatkowo jak ważną rolę pełni to ukraińskie okno na świat. Rzadko jednak przypomina się jak bliskie są nam te miasta, jak wiele jest w Odessie polskich śladów. A przecież bywali tu Mickiewicz, Słowacki, Kraszewski, Sienkiewicz, Iwaszkiewicz…Dlatego Muzeum II Wojny Światowej oraz Stowarzyszenie Dziedzictwo i Pamięć zapraszają na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie poświęconą historii Odessy, przypominającą znaczący wkład Polaków w rozwój perły Morza Czarnego. Opowieść o licznych Polakach, którzy w XIX i na początku XX wieku związali swoje losy z Odessą i ludziach, którzy w istotny sposób zapisali się w dziejach miasta jako inwestorzy, architekci, projektanci i dekoratorzy ilustrowana będzie zarówno oryginalną ikonografią z epoki jak i zdjęciami ukazującymi współczesny stan tych zabytkowych obiektów. Zapraszamy do udziału w spotkaniu i zachęcamy do upowszechnienia tej informacji!

Wstęp wolny.
 
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu “Wspólne dziedzictwo. Wkład Polaków w postęp cywilizacyjny na Ukrainie Wschodniej w XIX i na początku XX wieku” realizowanego przez Stowarzyszenie Dziedzictwo i Pamięć dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski z programu „Patriotyzm Jutra 2022”.