Przejdź do treści
Wręczenie Medali 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Wręczenie Medali 100-lecia Odzyskania Niepodległości

6 kwietnia 2019 r. podczas koncertu z okazji 2. Urodzin Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miało miejsce uroczyste wręczenie Medali 100-lecia Odzyskania Niepodległości – przyznawanej przez Premiera Mateusza Morawieckiego, okolicznościowej odznaki, ustanowionej na pamiątkę odrodzenia Polski dla osób, które swoją postawą rozsławiły dobre imię kraju i aktywnie włączały się w budowę wspólnoty, wzmacniały suwerenność i tożsamość narodową.

Rocznicowe uroczystości swoją obecnością uświetnili: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Poseł Anna Fotyga, Prorektor Politechniki Gdańskiej prof. Janusz Cieśliński, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK prof. Jerzy Grzywacz, Państwo Joanna i Andrzej Gwiazdowie, p. Emilia Maćkowiak ze Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, Prezes Fundacji Energa Leszek Urba, Prezes Polska Press Wiktor Pilarczyk, Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciech Bonisławski, Rektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej Leszek Kopeć i wielu więcej znamienitych gości.

Zebranych licznie gości powitał gospodarz uroczystości Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, dziękując zebranym za sympatię i wsparcie, którym obdarzali Muzeum w ciągu 2 lat jego działalności. 

Ceremonię wręczenia odznaczeń Prezesa Rady Ministrów dla szczególnie zasłużonych pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poprowadziła p. Rachela Wysocka z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Wręczenia medali dokonał Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, który zwrócił się do zebranych w następujących słowach:  

„Mądra i systematyczna polityka historyczna uprawiana przez dumny naród i państwo, ten dumny naród reprezentujące, nie może być prowadzone bez trwałych instytucji, które tej polityce historycznej są dedykowane. My czujemy i wiemy, że jest dużo do zrobienia jeśli chodzi o politykę historyczną państwa Polskiego. Wiemy z jaką niewiedzą, z jaką ignorancją, z jakimi stereotypami jak bardzo musimy się mierzyć w konfrontacji z pamięcią na przykład innych narodów. Dlatego tak ważne jest, aby tą pracę wykonywać właśnie systematycznie. Dzięki takim instytucjom jak Muzeum II Wojny Światowej mamy szansę, aby tę narrację o tym jaki był polski los, polski fenomen systematycznie opowiadać. I to wszystko jest czynione.” - mówił do zebranych Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin

Podczas rocznicowych uroczystości Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości otrzymali: 
Dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,
Dr hab. Grzegorz Berendt, Z-ca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,
Dr Tomasz Szturo, Z-ca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,
Adam Dziewanowski,
Bartłomiej Garba,
Adrianna Garnik,
Adam Koperkiewicz,
Waldemar Kowalski,
Filip Kuczma,
Aleksander Masłowski,
Dimitry Panto,
Wojciech Samól,
Karol Szejko,
Marek Szymaniak,
Wojciech Turek,
Andrzej Wardziak,
Mariusz Wójtowicz-Podhorski

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości to przyznawana przez Premiera Mateusza Morawieckiego, okolicznościowa odznaka, ustanowiona na pamiątkę odrodzenia Polski. Na medalu widnieje orzeł w koronie, wokół niego umieszczono wizerunki współtwórców polskiej niepodległości: Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Józefa Hallera. 

Na odwrocie widnieje napis „To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i Wy” oraz wizerunek Legionów Polskich.