Przejdź do treści

#WojennyDzień - Sowiecka zbrodnia w Nalibokach

07/05/2021 - 14:04
#WojennyDzień - Sowiecka zbrodnia w Nalibokach

8 maja 1943 r. oddział sowieckich partyzantów pod dowództwem Pawła Gulewicza, stacjonujących w Puszczy Nalibockiej, zorganizował napad na zamieszkaną przez Polaków miejscowość Naliboki, położoną w województwie nowogródzkim. W wyniku ataku zamordowano 128 mieszkańców miasteczka w tym kobiety, dzieci oraz osoby starsze.

W Nalibokach znajdowała się placówka samoobrony Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Eugeniusza Klimowicza ps. „Okoń”. Od wiosny 1943 r. relacje między partyzantką polską a działającą na terenie okupowanych wschodnich województw II RP oddziałami sowieckimi uległy pogorszeniu po ujawnieniu zbrodni katyńskiej. Sowieci, traktując wschodnie obszary RP jako swoją strefę wpływów, domagali się podporządkowania ich rozkazom polskich oddziałów partyzanckich. Ppor. Eugeniusz Klimowicz „Okoń” odrzucił sowieckie żądania, co było jednym z powodów ataku na Naliboki.

Nad ranem 8 maja 1943 r. oddziały sowieckie rozpoczęły pacyfikację miasteczka (niektórzy badacze wskazują również na udział w pacyfikacji Oddziału Bielskiego). W trakcie największej na Nawogródczyżnie sowieckiej akcji pacyfikacyjnej zginęło 128 osób, członków AK, miejscowej samoobrony oraz dzieci, kobiet i osób starszych. Sama miejscowość została poważnie zniszczona, a Sowieci ukradli majątek mieszkańców, w tym krowy i konie. Napastnicy twierdzili, że napad na Naliboki był związany z walką z rzekomo stacjonującym tam garnizonem niemieckim. Od marca 2001 r. w Instytucie Pamięci Narodowej prowadzone jest śledztwo w sprawie zbrodni popełnionej przez Sowietów na polskich mieszkańcach w Nalibokach.