Przejdź do treści

#WojennyDzień - Atak Japonii na Pearl Harbor

07/12/2020 - 11:29
#WojennyDzień - Atak Japonii na Pearl Harbor

7 grudnia 1941 r. około godziny 8 rano (czasu lokalnego) doszło do japońskiego nalotu na amerykańską bazę floty i lotnictwa w Pearl Harbor na Hawajach. Atak przeprowadzono bez uprzedniego wypowiedzenia wojny. Agresja Cesarstwa Wielkiej Japonii wiązała się z dążeniem do uniemożliwienia Stanom Zjednoczonym przeciwdziałania japońskiej ofensywie prowadzonej na obszarze Azji południowo-wschodniej. Kilka dni po ataku, USA włączyły się do trwającego już od ponad dwóch lat światowego konfliktu.

Japonia prowadziła ekspansjonistyczną politykę zmierzającą do opanowania rozległych terytoriów na Dalekim Wschodzie. Od lat trzydziestych toczyła wojnę przeciwko Chinom, okupując ogromną część tego państwa. Japończycy dążyli do utworzenia tzw. Strefy Wspólnego Dobrobytu Wielkiej Azji Wschodniej, co wiązało się z koniecznością zajęcia terenów należących do krajów europejskich i USA.

Baza Pearl Harbor ulokowana na Hawajach była główną placówką wojskową Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku. Stacjonowało w niej kilkadziesiąt okrętów wojennych wchodzących w skład Floty Pacyfiku: pancerników, krążowników, niszczycieli, łodzi podwodnych i innych jednostek. W momencie ataku w bazie nie było dwóch lotniskowców – głównych celów japońskiego ataku.

Japoński atak został przeprowadzony przez ponad 350 samolotów bombowych, torpedowych i myśliwskich. Trwał ok. 2 godzin. W jego wyniku całkowicie zniszczono 2 pancerniki („Arizona” i „Oklahoma”), a 3 kolejne osiadły na dnie. Podobnie jak inne okręty uszkodzone w czasie nalotu, w późniejszym czasie zostały podniesione, wyremontowane i przywrócone do służby. Japończycy zniszczyli też, bądź uszkodzili ok. 300 amerykańskich samolotów. W dniu ataku po stronie amerykańskiej przekroczyła 2 400 osób. Atak na Pearl Harbor rozpoczął wojnę na Pacyfiku.