#WOJENNYDZIEŃ - WYPOWIEDZENIE JAPONII WOJNY PRZEZ POLSKĘ

#WOJENNYDZIEŃ - 11.12.1941 r. Polska wypowiedziała wojnę Cesarstwu Japonii

Cztery dni po ataku Japończyków na amerykańską bazę marynarki wojennej Pearl Harbor, 11 grudnia 1941 r. Polska znalazła się w stanie wojny z Cesarstwem Japonii. Był to pierwszy i jedyny kraj, któremu Rzeczpospolita wypowiedziała wojnę po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

Po wypowiedzeniu wojny Japonii przez Wielką Brytanię również brytyjskie dominia oraz sojusznicze rządy emigracyjne: Polski, Belgii, Holandii oraz Francuski Komitet Wyzwolenia Narodowego zdecydowały się na ten krok. Ówczesny premier Japonii Hideki Tōjō nie przyjął wojny wypowiedzianej przez Rząd RP na uchodźstwie. Swoją decyzję uzasadniał w sposób następujący: Wyzwania Polaków nie przyjmujemy. Polacy, bijąc się o swoją wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wielkiej Brytanii.

Oba państwa pozostawały ze sobą w konflikcie formalnie aż do lutego 1957 roku, kiedy to podpisano Układ o przywróceniu normalnych stosunków między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Japonią. Przez blisko 16 lat formalnego konfliktu wojska polskie i japońskie nie zmagały się ze sobą w żadnej bitwie, co jednak nie oznacza że Polacy nie walczyli z Japończykami. Najbardziej znaną postacią jest tutaj pilot mjr Witold Urbanowicz, dowódca dywizjonu 303, który zestrzelił kilka samolotów japońskich na Dalekim Wschodzie służąc w dywizjonie „Latających Tygrysów” – Amerykańskiej Grupie Ochotniczej. Na Daleki Wchód trafiły również dwa polskie statki pasażerskie „Pułaski” i „Sobieski”, przebudowane na transportowce, które przeprawiały żołnierzy brytyjskich przez ocean.

Japonia była jednym z pierwszych państw na świecie, który uznał niepodległość Polski (w 1919 r.). Oba kraje przez wiele lat utrzymywały ze sobą bliskie kontakty polityczne i gospodarcze. Ich współpraca przebiegała także na polu wywiadowczym przeciwko wspólnemu wrogowi jakim był ZSRS. Pomimo zerwania stosunków dyplomatycznych w 1941 r. oba kraje utrzymały jednak współpracę wywiadowczą.

źródło: domena publiczna

 

Witold Urbanowicz (po prawej), jeden z nielicznych Polaków, który walczył przeciwko Japonii. Na zdjęciu podczas służby w amerykańskiej grupie myśliwskiej tzw. Latających Tygrysów w Chinach w 1943 roku. W tle samolot myśliwski typu Curtiss P-40 z charakterystycznymi „szczękami”.

Źródło: Domena Publiczna

#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.