Wernisaż wystawy czasowej "Hiroszima-Nagasaki. Bomba atomowa"

14.10.2022r. odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej Hiroszima-Nagasaki. Bomba atomowa.

Wystawa „Hiroszima, Nagasaki – Bomba atomowa” opisuje wydarzenie oraz skutki zrzucenia bomby jądrowej na japońskie miasta – Hiroszimę i  Nagasaki.

Za pomocą plansz oraz eksponatów opowiada historię ofiar oraz informuje o następstwach wybuchu – zniszczeniach materialnych, stratach wśród ludności, doznanych obrażeniach ciała, a także efektach długofalowych w postaci licznych chorób wywołanych przez promieniowanie. Ekspozycja dostarcza również informacji odnośnie obecnej sytuacji globalnej dotyczycącej broni jądrowej oraz działań podejmowanych na rzecz wprowadzenia zakazu jej użycia oraz posiadania.

Warstwę tekstowo-graficzną uzupełniają unikalne eksponaty takie jak np. papierowy żuraw wykonany przez prezydenta USA Baracka Obamę czy też uszkodzone w wyniku eksplozji przedmioty codziennego użytku. Główne przesłanie opisywanej wystawy stanowi nawoływanie do stworzenia świata bez broni jądrowej.

Wystawa będzie prezentowana do 31.12.2022 r. w sali wystaw czasowych na poziomie -3 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.