Przejdź do treści

Uroczystość upamiętniająca 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

30/07/2018 - 11:11
Uroczystość upamiętniająca 74. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki zaprasza na uroczystość upamiętniającą 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wybuch powstania w Warszawie ustalono na Godzinę „W” – 1 sierpnia o godz. 17:00.
Pomimo trudności w uzbrojeniu osób gotowych do walki, w tym dniu Warszawa stanęła do boju o wolną Polskę. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pragniemy oddać hołd wszystkim Poległym Polakom.

PROGRAM WYDARZENIA:

1 sierpnia 2018 – Plac przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (Plac Bartoszewskiego 1)

16:50 – Uroczysty Apel Pamięci

21:00 – projekcja filmu Miasto 44, (reż. Jan Komasa) w ramach letniego kina plenerowego

Film Miasto 44 to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury, czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku. 

Warszawa, lato 1944. Stefan (Józef Pawłowski) opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym, jak ojciec - oficer Wojska Polskiego - zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pracuje w fabryce Wedla, z coraz większym trudem znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Obiecał matce, że nie zaangażuje się w działalność ruchu oporu, jednak - kiedy tylko nadarza się okazja - wstępuje w szeregi Armii Krajowej.

Więcej o flmie: http://miasto44.pl/

WSTĘP WOLNY

PROJEKT REALIZOWANY W RAMACH OBCHODÓW STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Patronat honorowy
WOJEWODA POMORSKI DARIUSZ DRELICH

Patronat medialny
TVP 3 GDAŃSK, RADIO GDAŃSK, GOŚĆ NIEDZIELNY, GDAŃSK STREFA PRESTIŻU