Grafika zapraszająca na uroczystą galę rozstrzygnięcia konkursu #Obrońcy Niepodległej

Uroczyste ogłoszenie wyników KONKURSU GRAFICZNEGO #ObrońcyNiepodległej

11 listopada 2021 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło wyniki konkursu graficznego #ObrońcyNiepodległej. Na konkurs wpłynęło ponad 400 prac  dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ze 160 miejscowości w Polsce. Nagrodzone i wyróżnione prace, wykonane w technologii analogicznej i cyfrowej, będą eksponowane na wystawie czasowej w MIIWŚ do końca 2021 r.

  Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

  Patronat Honorowy: Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej p. Piotr Mazurek

  Patroni Medialni: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk S.A., portal Dzieje.pl

   W Narodowe Święto Niepodległości, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uroczyście ogłosiło wyniki konkursu graficznego #ObrońcyNiepodległej, objętego patronatem honorowym Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej p. Piotra Mazurka. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Inicjatorem konkursu była Młodzieżowa Rada Muzeum, która funkcjonuje przy Muzeum od października 2020 r. Celem Konkursu graficznego #ObrońcyNiepodległej było upamiętnienie polskich bohaterów czasu II wojny światowej, poszerzanie wiedzy o historii państwa polskiego w XX wieku, wzmacnianie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży, rozwijanie kreatywności i inspirowanie do samodzielnej pracy twórczej, zachęcenie do poszukiwań inspiracji historycznych w dziedzinie sztuki, a także rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej.   W trakcie gali do zebranych laureatów zwrócił się pełniący obowiązki dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG:

   Konkurs #ObrońcyNiepodległej, który został przeprowadzony z inicjatywy i przy ogromnym zaangażowaniu Młodzieżowej Rady Muzeum sprawił, że do Muzeum dotarły prace pokazujące drugowojenne postaci, które  wzbudzają podziw i  angażują dzieci oraz młodzież w różnym wieku, co jest szalenie ważne. Obrońcy Niepodległej to ci, którzy pracują nad jej dobrobytem w czasie pokoju i bronią osiągnięć wspólnoty, gdy ta wspólnota jest zagrożona. […] Przed wejściem głównym do Muzeum II Wojny Światowej stoi pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego – obrońcy ojczyzny w młodzieńczych swoich latach, gdy wykuwała się niepodległość i granice w roku 1919 i 1920. Później obrońcy ojczyzny w trakcie kampanii polskiej 1939 roku, który zdjął mundur w październiku 1939 roku i natychmiast zaczął działać w konspiracji. Ale między tymi dwoma okresami – nastoletniego, ledwie wchodzącego w pełnoletniość Witolda Pileckiego i mężczyzny – oficera polski podziemnej, było 20 lat pokojowej pracy. W tej właśnie pracy osiągnął wielkie sukcesy jako działacz społeczny, jako rolnik, ale też jako artysta, którego dzieła z tego okresu zachowały się do dziś. Bronić, pracować i służyć  ojczyźnie można na różne sposoby, również swoim talentem artystycznym i zdolnościami plastycznymi.
    

   Uroczystej gali towarzyszył występ fortepianowy dr Ewy Sarwińskiej-Kowalczyk, która wykonała utwory Fryderyka Chopina, w tym m.in. Walc cis-moll op. 64, Mazurek a-moll op. 17 nr 4 oraz Mazurek F-dur op. 68 nr 3. Dr Ewa Sarwińska-Kowalczyk w 2012 roku ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. W 2018 roku otrzymała stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Jest pedagogiem gdańskiej Akademii Muzycznej, inicjatorką kwartetu fortepianowego Akme Piano Quartet, z którym zdobyła wiele nagród na prestiżowych konkursach w kraju i za granicą, jak i laureatką licznych stypendiów za działania artystyczne i naukowe.


   O konkursie #ObrońcyNiepodległej opowiedział w trakcie gali Mikołaj Sobański-Jóźwiak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

   Każda z przedstawionych prac przedstawia postać Obrońcy Niepodległej Polski. Postaci, która w trakcie II wojny światowej z bronią w ręku, bądź w inny sposób, wzięła czynny udział w walce o niepodległy byt państwa polskiego.  Konkurs został skierowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich. Do Muzeum spłynęło blisko 400 zgłoszeń ze 160 miejscowości w Polsce. Wystawa zwycięskich prac jest dostępna do końca bieżącego roku w Muzeum.

    

   Lista nagrodzonych w konkursie #ObrońcyNiepodległej:

    Kategoria - Grafika analogowa

    Klasy szkół średnich

    MIEJSCE I Aleksandra Walczak 

    MIEJSCE II Agata Kisiel                   

    MIEJSCE III Martyna Kulesza          

    WYRÓŻNIENIE Daria Zdziarska                           

    WYRÓŻNIENIE Alicja Płosińska


    Klasy IV-VIII

    MIEJSCE I Fabian Paciepnik       

    MIEJSCE II Zofia Morawska          

    MIEJSCE III  Krystyna Rudziewicz 

    WYRÓŻNIENIE Sławomir Poma


    Klasy I-III

    MIEJSCE I Julia Parczewska       

    MIEJSCE II Natalia Konopa                           

    MIEJSCE III Maciej Boguski                            

     Kategoria – Grafika komputerowa

     Klasy szkół średnich

     MIEJSCE I Maja Bartnicka                            

     MIEJSCE II Katarzyna Wolnik       

     MIEJSCE III Maja Czebotar               

     WYRÓŻNIENIE Mateusz Choruży


     Klasy IV-VIII

     MIEJSCE I Natalia Walczak          

     MIEJSCE II Nikola Ptasińska        

     MIEJSCE III Jan Grześkowiak              Klasy I-III

     Nagród nie przyznano

      Jury obradowało w składzie:

      Przewodniczący:

      • prof. Grzegorz Berendt (Dyrektor MIIWŚ)
        

      Członkowie Komisji:

      • prof. Piotr Józefowicz (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku,
      • Karolina Romańska (reprezentantka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
      • Natalia Gawryluk (reprezentantka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
      • Mikołaj Sobański-Jóźwiak (Przewodniczący Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
      • Maja Hnatów (Zastępca Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
      • Julia Mazurek (członek Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)