Promocja anglojęzycznej książki MIIWŚ „The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics”

Promocja anglojęzycznej książki MIIWŚ „The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics”

Zapraszamy do udziału w promocji najnowszej książki wydanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – „The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics”. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 11 października o godzinie 17.00 w sali kinowej MIIWŚ (poziom –3).

 

„The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics” to publikacja na wskroś nowatorska i nieprzeciętna. Nad książką pracował zespół muzealników, który, na czele z projektantem graficznym, stworzył publikację obfitującą w nieszablonowe treści historyczne. Przedstawiono w niej 129 autorskich infografik, 60 oryginalnych map, 298 archiwalnych fotografii oraz 40 rysunków broni, pojazdów i samolotów. A wszystko po to, by – wykorzystując m.in. konwencję zestawień statystycznych – opowiedzieć o przyczynach, przebiegu i skutkach legendarnych bitew II wojny światowej.

 

Posługując się wartościami podanymi w liczbach bezwzględnych, a więc tytułową „arytmetyką wojny”, twórcy albumu przygotowali wymowną publikację, która w zaskakujący sposób opowiada o wydarzeniach rozgrywających się w ubiegłym wieku. Za pomocą m.in. danych liczbowych, twardych faktów, tabel i wykresów, a także obrazów i innych środków przekazu czytelnik zapoznaje się ze specyfiką bitew toczonych na lądzie, morzu i w powietrzu oraz zaznajamia się z żołnierskim trudem i wielopłaszczyznowym tragizmem wojny.

 

– Pamiętajmy, że za surowymi statystykami kryje się nieskończona głębia ludzkiego cierpienia, tragiczny los niewinnych ofiar cywilnych i historia milionów ludzi, którzy doświadczyli okrucieństw wojny, co nieodwracalnie zmieniło ich życie – czytamy w przedmowie.

 

Publikacja symbolicznie łączy przeszłość ze współczesnością – dzięki nowatorskim i konceptualnym rozwiązaniom graficznym opowiada o wydarzeniach, które wpłynęły na los współczesnego świata. Edukacyjny charakter infografik, które stanowią trzon książki, sprawia, że album jest przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców, nie tylko z Polski. Warto też wspomnieć, że recenzentami dzieła było dwóch naukowców rangi światowej – prof. Richard J. Evans z Uniwersytetu w Cambridge i prof. Richard Overy z Uniwersytetu w Exeter.

 

Wstęp na wydarzenie (wtorek 11 października o godzinie 17.00 w sali kinowej MIIWŚ) jest bezpłatny. W trakcie spotkania będzie można m.in. poznać kulisy powstawania publikacji, o których opowiedzą Karol Szejko, redaktor naczelny, autor, oraz Natalia Gawryluk, redaktor naczelny i projektant graficzny. Album będzie można nabyć na miejscu w promocyjnej cenie.