Premiera filmu "Bez prawa do życia" w Tarłowie

Premiera filmu "Bez prawa do życia" w Tarłowie

Po gdańskiej premierze, która odbyła się 19 października 2022 r., już w kilka dni później, tj. w sobotę 22 października, we wsi Tarłów miał miejsce popremierowy pokaz filmu „Bez prawa do życia”. To właśnie stąd 19 października 1942 r. skierowano z założonego tu getta do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II ok. 7 000 Żydów.  

 

Uroczysty pokaz zorganizowany został w Centrum Kultury w Tarłowie. Z dużym zainteresowaniem film obejrzeli przedstawiciele władz gminy, zaproszeni goście, mieszkańcy i miłośnicy ziemi tarłowskiej oraz świadkowie historii, którzy wzięli udział w nagraniach: Anna Kołsut, Lucyna Medyńska, Zygmunt Sitarski, Józef Janowski, Jan Wieczerzak, Marek Soczewiński, dr Wawrzyniec Sadkowski. Przed projekcją wprowadzenie do filmu wygłosił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr hab. Grzegorz Berendt, a o kulisach jego powstania opowiedział autor scenariusza i reżyser, mjr SW w st. spoczynku Waldemar Kowalski.

 

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego przygotowanego przez telewizję regionalną STV.INFO z pokazu filmowego ,,Bez prawa do życia”, jaki miał miejsce w Tarłowie 22 października

 

 

W komentarzach po filmie podkreślano, że obraz wzrusza i zmusza do refleksji. Obecny na pokazie poseł na Sejm RP, pan Andrzej Kryj, po obejrzeniu filmu stwierdził, że wysoko ocenia jego wartość i wskazał na potrzebę emisji telewizyjnych, by materiał mógł dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Wyrazy uznania złożył także wójt gminy Tarłów, pan Tomasz Kamiński. Podkreślił, że dzięki filmowi odżyły w nim słyszane już od młodych lat opowieści dziadków oraz innych starszych ludzi z tej miejscowości. Podziękował twórcom filmu za podjęcie tego trudnego tematu oraz świadkom historii z Tarłowa, którzy mieli odwagę i wystąpili przed kamerą, by opowiedzieć o tych wydarzeniach.  
Przypominamy, że film powstał w związku z 80. rocznicą akcji ,,Reinhardt”, w trakcie której zgładzono około 2 000 000 Żydów. Już niedługo film będzie można obejrzeć w Kinie Muzeum, a później planujemy emisje w telewizji.

Terminy pokazów w Kinie Muzeum
19 listopada, sobota – 15.00
25 listopada, piątek – 16.15

Bezpłatne wejściówki dostępne do pobrania w kasach muzeum i online.