#PoznajWystawęGłówną – fartuch sanitariuszki ze Szpitala Garnizonowego w Bydgoszczy

Odwiedź Muzeum II Wojny Światowej i #PoznajWystawęGłówną, gdzie prezentujemy fartuch należący do Haliny Jagielskiej – sanitariuszki, która podczas kampanii polskiej 1939 r. opiekowała się rannymi  polskimi żołnierzami w Szpitalu Garnizonowym w Bydgoszczy.

Eksponat jest niemym świadkiem wydarzeń, jakie miały miejsce w Bydgoszczy w pierwszych dniach i miesiącach II wojny światowej. 5 września 1939 r. oddziały Wermachtu wkroczyły do Bydgoszczy. Niemcy zebrali personel Szpitala Miejskiego i nakazali usunięcie z niego rannych polskich żołnierzy oraz przeniesienie ich do zlikwidowanego i pozbawionego niezbędnego sprzętu Szpitala Garnizonowego. Polskie władze wojskowe w obliczu zbliżającej się wojny wyewakuowały wyposażenie tego szpitala już w sierpniu 1939 r. W dniach 1-4 września zorganizowano tam tylko punkt opatrunkowy kompanii sanitarnej. Początkowo pacjentów układano bezpośrednio na podłodze, na improwizowanych siennikach. Wiadomość o powstaniu polskiego wojennego szpitala oraz o ciężkim losie rannych żołnierzy zmobilizowała okoliczną ludność, która natychmiast udzieliła pomocy, w tym wsparcia materialnego. Potrzeby były ogromne. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu Polaków z Bydgoszczy w krótkim czasie udało się zorganizować łóżka, pościel, bieliznę, niezbędny sprzęt medyczny i lekarstwa, a także odpowiednie wyżywienie. Obsadę lekarską i pielęgniarską stanowili zgłaszający się dobrowolnie Polacy.

Jedną z ochotniczek, która zgłosiła się do pomocy rannym, była urodzona w Poznaniu w 1917 r. Halina Jagielska. Do podjęcia pracy w Szpitalu Garnizonowym namówiła ją koleżanka, z którą jeszcze przed wojną odbywała kursy sanitarne PCK.  W szpitalu pracowała od 13 września do 8 listopada 1939 r. Jako sanitariuszka zajmowała się lżej rannymi żołnierzami dowożonymi z różnych pól bitewnych, w tym z Bitwy nad Bzurą. Należy podkreślić, że szpital w okresie przebywania w nim rannych polskich żołnierzy był placówką zamkniętą, a Polacy traktowani byli jako jeńcy wojenni. Niemcy całodobowo pilnowali obiektu, natomiast personel musiał mieć specjalne przepustki umożliwiające wejście do budynku. W związku z niemieckim nadzorem ogromnej odwagi wymagało przemycanie różnych przedmiotów i korespondencji od rodzin rannych jeńców. Wyleczonych żołnierzy wywożono do obozów jenieckich. Sam szpital funkcjonował do około 9 listopada 1939 r., kiedy to Niemcy opróżnili go całkowicie z rannych Polaków.

Przekazany przez rodzinę Haliny Jagielskiej fartuch został uszyty przez jej matkę według obowiązującego wzoru obowiązującego dla stroju pielęgniarek szpitalnych. Fartuch prosty, jednorzędowy, z długimi rękawami, zapinany był z tyłu na guziki. Z przodu na wysokości pasa naszyta została pojedyncza otwarta kieszeń.

Przekazana pamiątka stanowi symbol pomocy i ofiarności polskich obywateli w obliczu wysiłku wojennego żołnierzy Wojska Polskiego. Odwiedzając wystawę główną, możecie poznać wyposażenie, jakim dysponował personel medyczny w kampanii polskiej 1939 r.

#PoznajWystawęGłówną
Aktualności i ciekawostki przybliżające treści prezentowane na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.