Ponad 4700 niebezpiecznych przedmiotów i niemalże 3800 historycznych artefaktów znaleziono podczas prac saperskich na Westerplatte!

Ponad 4700 niebezpiecznych przedmiotów i niemalże 3800 historycznych artefaktów znaleziono podczas prac saperskich na Westerplatte!

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zrealizowało ostatni etap oczyszczania terenu Westerplatte z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Podczas prac rozpoczętych w 2016 roku znaleziono ponad 4700 niebezpiecznych przedmiotów i niemalże 3800 historycznych artefaktów związanych kontekstowo z historią Westerplatte od XVIII w. po czasy powojenne.

 

Oczyszczanie terenu mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom muzeum, jak i turystom tłumnie odwiedzającym Westerplatte rozpoczęto w 2016 r. i kontynuowano w latach następnych na działkach 25/2, 68, 3/5. Do dzisiaj specjaliści spenetrowali obszar o powierzchni ponad 13,5 ha, czego rezultatem było znalezienie ponad 4700 niebezpiecznych przedmiotów, w tym 3 bomb lotniczych, z których jedna, o wadze 500 kg, znajdowała się zaledwie 30 cm pod powierzchnią gruntu. Wśród innych zneutralizowanych przedmiotów było prawie 200 pocisków artyleryjskich (kalibru od 20 mm do 210 mm), granaty moździerzowe i ręczne, zapalniki oraz elementy amunicji strzeleckiej.

 

Ponadto, w trakcie wykonywanych równolegle poszukiwań zabytków, znaleziono niemalże 3800 przedmiotów związanych kontekstowo z historią Westerplatte od XVIII w. po czasy powojenne, m.in. kule armatnie i pociski muszkietowe będące świadectwem starć z czasów walk o sukcesje polską i z okresu napoleońskiego; monety, naczynia, ozdobne kafle piecowe powstałe i używane w okresie działania kurortu oraz liczne artefakty pochodzące z okresu funkcjonowania i obrony Składnicy, takie jak elementy umundurowania i uzbrojenia, części infrastruktury kolejowej czy ołowiane plomby zabezpieczające obiekty WST.

 

Ostatni etap prac w okresie 19-29 marca 2024 r. przeprowadzono na części działek nr 20, 24, 26 i 27, o łącznej powierzchni 2,5 ha, do głębokości co najmniej 30 cm. Działania saperskie połączono z poszukiwaniem zabytków i wykonano pod nadzorem archeologicznym, umożliwiającym pełną dokumentację znalezisk. W trakcie tego etapu odkryto 49 przedmiotów niebezpiecznych, które przekazano do neutralizacji oraz ponad 180 historycznych artefaktów.

 

Prace saperskie realizowali żołnierze z 43. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej, Kompania Saperów Batalionu Inżynieryjnego z 2 Pułku Saperów z Kazunia Nowego oraz specjaliści z prywatnych firm.