Pokaz specjalny filmu "Pan Tadeusz"

Zapraszamy 11 listopada o godz. 17:00 do Kina Muzeum na specjalny pokaz filmu „Pan Tadeusz” (1928 r.) w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego organizowany z okazji obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przed projekcją zostanie wygłoszona prelekcja wprowadzająca widzów w tematykę, okoliczności powstania oraz recepcję filmu. Prelekcja zostanie wygłoszona przez specjalistę z dziedziny historii kina oraz cyfrowej rekonstrukcji filmowej. Poniżej szczegółowe informacje.

ZE WZGLĘDU NA BARDZO DUŻE ZAINTERESOWANIE uprzejmie informujemy, że WSZYSTKIE BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI ZOSTAŁY POBRANE

11.11.2022, godz. 17.00 | „Pan Tadeusz” (1928 r.), reż. Ryszard Ordyński | Prelekcję przed seansem wygłosi Michał Pieńkowski, pracownik Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego | Pokaz otwarty dla publiczności – bezpłatne wejściówki do pobrania w kasach oraz online.

PAN TADEUSZ
Reż. Ryszard Ordyński, 1928, 124 min, Polska, kostiumowy

„Pan Tadeusz” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego jest ekranizacją poematu epickiego Adama Mickiewicza. Uroczysta premiera tej największej superprodukcji filmowej okresu dwudziestolecia międzywojennego odbyła się 9 listopada 1928 roku w Warszawie w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do sali Filharmonii przy ul. Jasnej 5 przybyli o godz. 16.45 najwyżsi dostojnicy państwowi - Prezydent Ignacy Mościcki z Małżonką, Marszałek Józef Piłsudski z rodziną, członkowie Rady Ministrów oraz Korpusu Dyplomatycznego. Słowo wstępne wygłosił pisarz Juliusz Kaden-Bandrowski. Uroczysty pokaz zorganizowało stowarzyszenie „Nasz Dom” pod protektoratem Marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej.

Przenosząc na ekran arcydzieło Adama Mickiewicza scenarzyści - Andrzej Strug i Ferdynand Goetel oraz reżyser Ryszard Ordyński postanowili zrealizować ciąg żywych obrazów w stylu rysunków Michała Elwiro Andriollego, autora 60 ilustracji Pana Tadeusza.

Film cieszył się w stolicy ogromnym powodzeniem, otrzymał entuzjastyczne recenzje i wiele ciepłych słów ze strony takich osobistości świata kultury, jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski. Na ekranie przewinęła się czołówka ówczesnych gwiazd kina. Tadeusza grał Leon Łuszczewski, Zosię - Zofia Zajączkowska, Telimenę - Helena Sulima, Napoleona - Stefan Jaracz, księdza Robaka - Jan Szymański, Hrabiego - Mariusz Maszyński, Stolnika - Józef Śliwicki, Wojskiego - Wiesław Gawlikowski.

Film Ryszarda Ordyńskiego był zresztą drugą już próbą przeniesienia Pana Tadeusza na ekran. Pierwszą podjęto na przełomie lat 1919-1920. Nakręcono wtedy ponad tysiąc metrów taśmy odpowiadających 30 minutom projekcji, ale dalsze prace przerwano z przyczyn technicznych. Ryszard Ordyński wrócił jednak do koncepcji poprzednika i tak powstał jego film - zbiór najważniejszych i najefektowniejszych scen poematu uzupełnionych i połączonych w całość strofami wiersza. (Opis: FINA, Nitrofilm).