Pokaz filmu „Sąsiedzi” w reżyserii Aleksandra Ścibor-Rylskiego

Pokaz filmu „Sąsiedzi” w reżyserii Aleksandra Ścibor-Rylskiego

1 września 2023 r. o godzinie 12:00 zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu „Sąsiedzi” w reżyserii Aleksandra Ścibor-Rylskiego, żołnierza AK i uczestnika powstania warszawskiego, który w późniejszym okresie napisał scenariusze do m.in. takich filmów jak: „Popioły”, „Człowiek z marmuru” czy „Człowiek z żelaza”. Pokaz filmu odbędzie się w sali kinowej MIIWS zlokalizowanej na poziomie -3. Wstęp dotyczący zagadnień historycznych związanych z prezentowanym filmem wygłosi dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

SĄSIEDZI
Reż. Aleksander Ścibor-Rylski, 135 min, 1969, Polska, wojenny

Fabularyzowana rekonstrukcja wydarzeń „krwawej niedzieli” września 1939, rozgrywających się w Bydgoszczy. W fabułę wpleciony został wątek tragicznej miłości pary młodych ludzi, Polaka i Niemki.

 

Transport broni, przeznaczony dla niemieckich bojówek, zostaje przechwycony przez polską policję. Sytuacja w mieście zamieszkałym zarówno przez Niemców jak i Polaków jest bardzo napięta. Przykrych konsekwencji tych napięć doświadczy dwójka młodych bohaterów filmu, Piotr i Anna Maria. Chodzą do jednej szkoły i łączy ich młodzieńcza miłość. Koledzy Piotra nie akceptują jego związku z Niemką i wykluczają go z grona znajomych. Również rodzice sprawiają im masę przykrości oraz upokorzeń. Po wybuchu wojny wycofujący się żołnierze polscy zostają zaatakowani przez hitlerowskie bojówki. Polscy mieszkańcy miasta organizują samoobronę, ale Piotr, z powodu związków z Niemką, nie otrzymuje broni…

 

 

WSTĘP WOLNY