Otwarcie wystawy „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”

Otwarcie wystawy „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”

6 czerwca 2023 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”. Ekspozycja odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu wystawienniczego koordynowanego przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Jego głównym celem jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców srebrnych pamiątek, pozyskanych wśród społeczeństwa polskiego przez polskie władze państwowe w ramach ogólnonarodowej zbiórki prowadzonej w latach 1936-1939 w ramach Funduszu Obrony Narodowej (FON).

 

 

Zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr Marek Szymaniak podziękował za udostępnienie zabytków przez Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz za przygotowanie wystawy pracownikom MIIWŚ.

"Prezentacja obiektów w Gdańsku, gdzie ogromne znaczenie ma obywatelska powinność na rzecz służby ojczyźnie, jest niezwykle istotna, a te eksponaty mają właśnie taki charakter. Są wyrazem miłości do ojczyzny i patriotycznej odpowiedzialności".

 

Podczas wydarzenia został odczytany także list Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego skierowany do uczestników spotkania, w którym zostało napisane:

"(...) są to wyjątkowe przedmioty, posiadające osobiste lub patriotyczne dedykacje które spontanicznie oddano, aby wzmocnić w ten sposób finansowo obronność Polski w przededniu II wojny światowej. Uzupełnieniem zaprezentowanej w Gdańsku części kolekcji srebrnych przedmiotów jest list pochodzący ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej, z podziękowaniem za przekazanie konia w darze na FON, napisany w maju 1939 r.
Jestem przekonany, że ta niezwykła ekspozycja spotka się z uznaniem szerokiej publiczności i będzie doskonałą lekcją historii i patriotyzmu."

 

Został również odczytany list Dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu – Tomasza Łęckiego, który podkreślił:

"(…) każdemu z zaangażowanych w ten projekt pragnę jak najserdeczniej podziękować. Bez naszej wspólnej decyzji i pracy nie byłoby możliwe przybliżenie w jednym czasie polskiemu społeczeństwa efektów niezwykłego zrywu i ofiarności, jaka była udziałem naszych przodków niemal w przeddzień wybuchu II wojny światowej.”