Przejdź do treści

Nowy komiks dla dzieci "Irena Sendlerowa i łyżeczka życia"

20/06/2018 - 10:02
Komiks dla dzieci "Irena Sendlerowa i łyżeczka życia"

Nowy komiks dla dzieci Irena Sendlerowa i łyżeczka życia zostanie wydany przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w lipcu 2018 r.

Jest to opowieść o Irenie Sendlerowej, kobiecie o wielkiej wrażliwości na ludzką krzywdę, która pomagała Żydom podczas okupacji niemieckiej w okresie II wojny światowej. Zainicjowała pomoc i zorganizowała ogromną sieć pomocy, dzięki czemu uratowano przed śmiercią co najmniej 2500 dzieci z warszawskiego getta. Irena Sendlerowa jest jedną z wielu znanych z imienia osób, które z narażeniem życia ratowały Żydów. Nieznana pozostaje rzesza Polaków, którzy nieśli pomoc Żydom, a wielu z nich zapłaciło za to cenę najwyższą – cenę życia.

Nie tylko szlachetna i godna podziwu postawa Ireny Sendlerowej zachęciła nas do przybliżenia opowieści o ratowaniu żydowskich dzieci z warszawskiego getta, lecz także kopia „łyżeczki życia”, która znajduje się na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej. Jest to jedyna pamiątka po żydowskich rodzicach, należąca do Elżbiety Ficowskiej uratowanej dzięki działaniom Ireny Sendlerowej.

Komiks Irena Sendlerowa i łyżeczka życia jest jednym z serii komiksów wydanych przez Muzeum II Wojny Światowej. Chcieliśmy przybliżyć historię Polski z okresu wojny, opowiadaną przez losy ludzi, a także przedmioty, które znajdują się na wystawie głównej w naszym muzeum.