Przejdź do treści

Muzeum na wodzie - rejsy na Westerplatte

09/07/2019 - 09:20
Muzeum na wodzie - pierwszy rejs na Westerplatte

Specjalnym rejsem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zainauguruje projekt Muzeum na wodzie. Wypłynięcie w pierwszy rejs na Westerplatte odbędzie się 13 lipca 2019 r. i poprzedzone będzie uroczystością z udziałem zaproszonych gości. 

BILETY DO NABYCIA NA: bilety.muzeum1939.pl

Już 14 lipca 2019 r. rozpocznie się regularne kursowanie statku na trasie Gdańsk – Westerplatte. Serdecznie zapraszamy Państwa na rejsy w ramach projektu Muzeum na wodzie.

Muzeum na wodzie jest przedsięwzięciem mającym na celu stworzenie kompleksowej i spójnej opowieści o II wojnie światowej, uwzględniającej teren pola bitwy na Westerplatte. 

Zapraszamy na edukacyjne rejsy na Westerplatte, w trakcie których poznają Państwo historię gdańskiego portu, a następnie oprowadzimy Państwa po terenie pola bitwy, przybliżając jego przejmującą historię z pierwszych dni września 1939 roku. Idea stworzenia połączenia wodnego pomiędzy nowoczesnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a historycznym polem bitwy na Westerplatte – będącym zarówno symbolem początku jednego z najtragiczniejszych konfliktów w dziejach ludzkości, jak i bohaterskiej obrony - powstała w kwietniu 2017 r., w momencie połączenia dwóch państwowych instytucji kultury: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Wizyta na Westerplatte, opowiadająca historię początku II wojny światowej w Polsce i tragiczną jesień 1939 roku stanowić miała wstęp do dalszego ciągu opowieści, którą bardziej uniwersalnie, z wątkami międzynarodowymi, wyczerpująco przedstawiałaby wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

W 2019 roku, tuż przed 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, realizacja przedsięwzięcia mającego na celu stworzenie kompleksowej i spójnej opowieści o tej wojnie, uwzględniającej teren Westerplatte, stała się możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które w swojej działalności statutowej ma m.in. „ochronę, utrzymanie i rewitalizację zespołu obiektów architektury militarnej na terenie Westerplatte […]”, prowadzi konsekwentnie działania zmierzające do dogłębnego poznania dziejów historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, edukacji upamiętniającej zasługi i wysokie morale polskich żołnierzy broniących suwerenności ojczyzny we wrześniu 1939 r. oraz stworzenia plenerowego Muzeum Westerplatte w celu prowadzenia działalności edukacyjno-wystawienniczej oraz doprowadzenia zabytkowego obszaru pola bitwy na Westerplatte do stanu godnego rangi tego miejsca – symbolu.

W ramach stworzonego przedsięwzięcia jakim jest Muzeum na wodzie zapraszamy na edukacyjny rejs na Westerplatte, w trakcie którego wykwalifikowany przewodnik opowie w trakcie rejsu o historii gdańskiego portu, a następnie oprowadzi Gości po terenie pola bitwy na Westerplatte. Na statku poznamy kontekst wybranych obiektów pochodzących z badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (oddział Muzeum II Wojny Światowej), stanowiących pierwsze w powojennej historii półwyspu prace archeologiczne z prawdziwego zdarzenia. Zapraszamy także do odnalezienia kilkudziesięciu ciekawostek umieszczonych w różnych miejscach statku, które uzupełnią wiedzę o tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Westerplatte i uzmysłowią jego międzynarodowe znaczenie.

Terminy rejsów: 13 lipca - 29 września 2019 r. (od wtorku do niedzieli) 

Trasa: Nabrzeże przy Moście Wapienniczym –> Westerplatte –> Nabrzeże przy Moście Wapienniczym

Cena: 40 zł

W cenie: rejs statkiem w obie strony i zwiedzanie Westerplatte z przewodnikiem polsko-angielskim

Rozkład rejsów:

10:20 (powrót do Gdańska 14:10)
12:20 (powrót do Gdańska 16:10)
14:20 (powrót do Gdańska 18:10)

rejs dodatkowy: 16:20 

UWAGA: 
bilet na rejs dodatkowy obejmuje przejazd w jedną stronę w cenie 20 zł
możliwość nabycia biletu powrotnego pod warunkiem dostępności miejsc na statku 
(odpłynięcie z Westerplatte o godz. 17:30),
bilet powrotny zakupić można wyłącznie na statku 5 minut przed odpłynięciem z Westerplatte – cena 20 zł.

Bilety do nabycia:
• na stronie www.muzeum1939.pl (bilety do nabycia przez Internet z wyprzedzeniem 24 godzin przed planowanym rejsem)
• w kasach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 
• na statku u sprzedawcy (5 minut przed najbliższym rejsem)

Klienci „Muzeum na wodzie” na podstawie biletu na rejs statkiem mogą zaparkować samochód bezpłatnie przez 3 godziny wyłącznie w godzinach otwarcia muzeum dla zwiedzających, każda kolejna godzina kosztuje 5 zł. UWAGA! Przed opuszczeniem budynku należy w Punkcie Informacyjnym na poziomie -1 okazać kwit parkingowy i bilet na rejs, aby naliczyć przysługującą ulgę

 

mapka