Przejdź do treści

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU | Filmy "Lista Schindlera" i "Kto napisze naszą historię"

31/12/2018 - 13:05
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia 2019 roku (niedziela) w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na projekcje dwóch filmów poświęconych tematyce zagłady Żydów podczas II wojny światowej. Na naszym ekranie zaprezentujemy fabularyzowany dokument poświęcony Archiwum Getta Warszawskiego, które dokumentowało życie codzienne w getcie – „Kto napisze naszą historię” (reż. Roberta Grossman). Po 25 latach od premiery pokażemy także jedno z najważniejszych dzieł w historii kina, poruszający film nagrodzony m.in. siedmioma Oscarami – „Listę Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Przed projekcją tego filmu zapraszamy na wykład, który wygłosi filmoznawca związany z Uniwersytetem Gdańskim – dr Bartosz Filip.

Zapraszamy!


KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ, godzina 13.00

reż. Roberta Grossman, 95 min, 2018, Polska, USA, fabularyzowany dokument

Fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu – podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Tzw. Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński.

 

LISTA SCHINDLERA, godzina 15.00

reż. Steven Spielberg, 195 min, 1993, USA, dramat wojenny

Po 25 latach od premiery na ekrany powraca poruszająca „Lista Schindlera” Stevena Spielberga, jedno z najważniejszych dzieł w historii kina. Film otrzymał aż 7 Oscarów, m.in. za najlepszy film oraz dla najlepszego reżysera. Produkcję nagrodzono również m.in. 7 statuetkami BAFTA i trzema Złotymi Globami. Obraz Spielberga uchodzi za dzieło kultowe. W 2007 r. Amerykański Instytut Filmowy umieścił „Listę Schindlera” na ósmym miejscu pośród stu najlepszych amerykańskich filmów w historii. Do sukcesu przyczyniły się niezapomniane kreacje aktorskie: Liama Neesona, który wcielił się w postać Oskara Schindlera, Ralpha Fiennesa w roli bezwzględnego nazisty Amona Götha, Bena Kingsley’a w roli Izaaka Sterna. Na ekranie zobaczymy także polskich aktorów, m.in. Andrzeja Seweryna, Annę Muchę i Piotra Polka. Oskar Schindler jest poważanym niemieckim przemysłowcem, właścicielem fabryki, w której podczas II wojny światowej w nieludzkich warunkach pracują Żydzi. Widząc cierpienie tych ludzi, zaczyna im pomagać. Film oparty jest na prawdziwej historii Oskara Schindlera, który podczas wojny ocalił przed śmiercią około 1100 ludzkich istnień.

Przed projekcją filmu odbędzie się wykład dra Bartosza Filipa.

 


Kino Muzeum

Muzeum II Wojny Światowej

pl. Władysława Bartoszewskiego 1

80-862 Gdańsk

 

Informacja | tel.: +48 58 760 09 60; e-mail: info@muzeum1939.pl

Biuro kina | tel.: (58) 760 31 87; e-mail: kino@muzeum1939.pl

Facebook | Kino Muzeum

Instagram | kino_muzeum

 

Sprzedaż biletów on-line: https://bilety.muzeum1939.pl/

Ceny biletów: 15 zł – normalny, 10 zł – ulgowy.

 

Sala kinowa mieszcząca 115 miejsc oraz kasy biletowe znajdują się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej.