M2WSwirtualnie

#M2WSwirtualnie

W tym trudnym dla nas wszystkim czasie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku chciałoby podzielić się swoimi materiałami i realizacjami w sposób wirtualny, bez konieczności opuszczania domów.

Dlatego też każdego dnia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku umieszczać będzie interesujące materiały, ciekawostki, przedstawiać wartościowe projekty, jak i nowe realizacje pokazywane w ramach akcji #M2WSwirtualnie, dostępnej na profilach społecznościowych Muzeum:

FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM

Zapraszamy również do odwiedzenia projektu: Portal Historii mówionej Muzeum II Wojny Światowej, dzięki któremu można zapoznać się z treścią zgromadzonych przez Muzeum relacji świadków i bohaterów historii II wojny światowej. HISTORIA MÓWIONA
Uruchomiony portal daje możliwość nie tylko obejrzenia zgromadzonych relacji filmowych, ale i pobrania ich transkrypcji w języku polskim lub angielskim. Tam, gdzie to było możliwe, do udostępnionych relacji dołączone zostały w galerii kopie dokumentów i zdjęć archiwalnych. Wartość poznawczą i edukacyjną wzbogaca możliwość zobaczenia i odsłuchania udostępnionych krótkich form filmowych, filmów dokumentalnych i audycji radiowych powstałych z wykorzystaniem zgromadzonych przez Muzeum relacji. Dzięki zalogowaniu się użytkownik ma możliwość obejrzenia wideonotacji, a także pobrania ich w wersji tekstowej. Portal zaciekawi z pewnością uczniów, studentów, naukowców, filmowców, dziennikarzy, a także przedstawicieli instytucji badawczych i popularyzujących wiedzę o II wojnie światowej. Już dzisiaj można zapoznać się ze wspomnieniami, m.in. Andrzeja Wajdy, Olgi Krzyżanowskiej, Weroniki Sebastianowicz i Tadeusza Kellera. Ponadto załączono krótkie formy filmowe wyprodukowane przez Dział Dokumentacji Filmowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (m.in. miniaturę filmową „Dzieci sowieckich deportacji”) oraz audycje radiowe „Obrazy wojny” powstałe przy współpracy z Radiem Gdańsk.

Dostępny również na stronie Muzeum online projekcie Wirtualnego Spaceru po terenie historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, który poświęcony jest historii bohaterskiej obrony półwyspu. Został on wzbogacony o mapy, archiwalne filmy, relacje obrońców Westerplatte z Archiwum Polskiego Radia oraz nagrania ich wcześniej niepublikowanych wspomnień. Przy realizacji nowatorskiego projektu powstało ok. 100 oryginalnych panoram Westerplatte, w które wkomponowano czterdzieści archiwalnych fotografii i ponad 30 nagrań historycznych relacji obrońców. Ciekawą opcją możliwość wykonania pamiątkowej pocztówki i jej dalszego przesłania lub udostępnienia. Zachęcamy do przejścia wszystkich możliwych ścieżek zwiedzania.

Odsyłamy także do kanału YouTube Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, na którym znaleźć można liczne materiały pochodzące z konferencji naukowych MIIWŚ, wykłady towarzyszące, produkcje filmowe MIIWŚ, relacje świadków historii, audycje historyczne i wiele innych wartościowych materiałów.

Już dziś zapraszamy Państwa na wykład prof. Grzegorza Berendta – Zastępcy Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, który udostępnimy online w mediach społecznościowych 24 marca br. w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.   

O kolejnych realizacjach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Zapraszamy do odkrywania #M2WSwirtualnie

Zespół M2WŚ