Koncert słowno-muzyczny „Grypsy z celi śmierci”

Koncert słowno-muzyczny „Grypsy z celi śmierci”

1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, zaprezentujemy koncert słowno-muzyczny „Grypsy z celi śmierci” poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego, pseud. Pług. Zapis wydarzenia będzie można oglądać w mediach społecznościowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od godz. 18.00. Zapraszamy!

Na warstwę słowną koncertu złożą się zapiski z więzienia, jakie do swojej żony Jadwigi i syna Andrzeja skierował ppłk. Łukasz Ciepliński „Pług” – dowódca IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Żołnierz Wyklęty. Jest to zapis testamentu katolika i patrioty z ponadczasowym, uniwersalnym przesłaniem, chwytający za serce każdego, komu bliskie są wartości takie jak Bóg, honor i ojczyzna.

W wydarzeniu wezmą udział aktor Marcin Kwaśny (znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych jak „Historia Roja”, „Pilecki” czy „Wyklęty”), saksofonista, uznany muzyk i kompozytor Marcin Świderski oraz Marek Lipski – pianista, ceniony kompozytor, aranżer.

Słowo i muzykę dopełni prezentacja oparta na archiwalnych zdjęciach przybliżających postać ppłk. Łukasza Cieplińskiego.

Koncert będzie dostępny w naszych mediach społecznościowych 1 marca o godz. 18.00:

Zapraszamy!


Łukasz Ciepliński – niezłomny dowódca Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Walczył z Niemcami, a następnie z sowieckim okupantem. Więzień komunistycznej katowni, zamordowany strzałem w tył głowy. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Stał się symbolem nieugiętej postawy wobec komunistycznej władzy. Postać Łukasza Cieplińskiego znalazła się na marginesie historii – ważnym jest nauczanie i przypominane o tych zapomnianych żołnierzach, którzy stawiali zbrojny opór przeciwko komunistycznemu zniewoleniu i sowietyzacji Polski.


ARTYŚCI

Marcin Kwaśny – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta. Po ukończeniu Warszawskiej Szkoły Teatralnej został aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie. Rozgłos zyskał dzięki roli Marcina Wilczyńskiego w filmie „Rezerwat”, za którą odebrał nagrodę na XI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Golden Brig w Odessie, a jako współscenarzysta dostał nagrodę na V Nadbałtyckim Festiwalu Debiutów Filmowych w Swietłogorsku w Rosji (Baltic Debuts Film Festival). Jest współzałożycielem Teatru Praskiego, który we wrześniu 2008 rozpoczął pierwszy sezon teatralny. Zagrał w ponad 70 produkcjach. Znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych jak „Historia Roja”, „Pilecki” czy „Wyklęty”.

Marcin Świderski – kompozytor, aranżer, saksofonista, multiinstrumentalista, pedagog. Porusza się w rejonach nie tylko muzyki jazzowej, ale i klasycznej oraz współczesnej. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, a także big bandami. Od 2000 roku prowadzi kwartet jazzowy „Enigmatik”, który wykonuje autorskie kompozycje inspirowane polską muzyką ludową. Kompozytor muzyki teatralnej, sakralnej, orkiestrowej i filmowej.

Marek Lipski – kompozytor, aranżer, pianista, reżyser. Jego muzyczne inspiracje i doświadczenie oparte są na różnorodnych gatunkach – od klasyki przez muzykę rockową i popularną po jazz. Od wielu lat jego działalność skupia się wokół muzyki rozrywkowej – uczestniczy jako muzyk sesyjny w licznych projektach artystycznych. Na stałe jest pianistą Chopin University Big Band oraz Stokłosa Collective Orchestra. Aktywnie współpracuje z teatrami, w tym z Teatrem Rampa, gdzie pełni rolę zastępcy kierownika muzycznego i pianisty w spektaklach muzycznych, jak również jest autorem muzyki do dwóch musicali w ramach projektu „Otwarta Rampa”. Nieustannie poszukuje nowych rozwiązań estetycznych i inspiruje się pracą z wybitnymi artystami, których spotyka na swojej muzycznej drodze.


Wydarzenie: „Grypsy z celi śmierci”. Koncert słowno-muzyczny poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego
Termin: 1 marca 2021 r., godz. 18.00
Miejsce: Zapis koncertu zostanie udostępniony w mediach społecznościowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Patroni medialni: TVP Historia, TVP Kultura, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, TVP3 Gdańsk.

#M2WSKulturalnie
Aktualności związane z działalnością kulturalną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.