Koncert „Requiem Pamięci Poległych Obrońców Westerplatte”.

Koncert „Requiem Pamięci Poległych Obrońców Westerplatte”.

3/11/2022 r. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbył się wyjątkowy koncert „Requiem Pamięci Poległych Obrońców Westerplatte”.
 
W ten szczególny sposób w przede dniu uroczystości pogrzebowych na Westerplatte, zostali upamiętnieni polscy żołnierze, którzy oddali swe życie podczas walk we wrześniu 1939 roku.
Przed koncertem w swoim przemówieniu dr hab. Grzegorz Berendt Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku mówił:
 
Bazylika, w której się dziś znajdujemy, była miejscem wielu ważnych wydarzeń w historii naszego miasta. Nieprzypadkowo właśnie tę świątynię, dzięki gościnności księdza proboszcza Ludwika Kowalskiego, mogliśmy wybrać jako miejsce oddania hołdu dziesięciu żołnierzom z Westerplatte.
Jestem historykiem, opisuję fakty, staram się odtworzyć sekwencje zdarzeń i w miarę możliwości wyjaśnić, dlaczego do tych zdarzeń doszło, i jakie były ich konsekwencje, ale to artyści, kompozytorzy, muzycy są tymi, którzy docierają do naszej wrażliwości, potrafią wstrząsnąć naszymi duszami i pozostawić w nich niezatarty ślad.
 
Dlatego właśnie elementem upamiętnienia bohaterów z Westerplatte, poświęcenia uroczystości nowego żołnierskiego cmentarza na Westerplatte oraz pogrzebu - jest ten koncert. To dzieło, to wykonanie na zawsze będzie łączyło się z tą ważną cezurą w naszej kulturze pamięci, w upamiętnieniu symbolu jakim stała się obrona polskich praw na Westerplatte 83 lata temu.
 
Bardzo dziękuję wszystkim dostojnym gościom reprezentującym instytucje kościelne, świeckie, rządowe, samorządowe, środowiska społeczne, przedstawicielom rodzin Westerplatczyków za to, że jesteście z nami. Wszyscy drodzy mieszkańcy i goście - dziękujemy, że przybyliście. Myślę, że ten wieczór ze względu na jakość utworu i wykonania pozostanie na zawsze w naszej pamięci."
 
W kompozycji Nikodema Kluczyńskiego, pod batutą dr. hab. Mariusza Mroza wystąpili: Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej oraz soliści dr hab. Anna Fabrello – sopran, a także dr Piotr Lempa – bas.
 
Aby ta szczególna forma upamiętnienia mogła się ziścić, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało konkurs kompozytorski na utwór muzyczny dedykowany pamięci Obrońców Westerplatte, którego laureatem został Nikodem Kluczyński. Jego utwór na tle pozostałych kompozycji cechował się szczególnym profesjonalizmem i indywidualnym warsztatem kompozytorskim.
 
Wśród gości zgromadzonych na koncercie uroczyście powitano Rodziny Westerplatczyków, prezesa klubu Szkół Westerplatczyków Adama Szatkowskiego, Krzysztofa Gila Wójta Gminy Gręboszów wraz z delegacją mieszkańców - to właśnie w tej gminie urodził się major Henryk Sucharski, Aleksandra Jankowskiego - wice wojewodę pomorskiego, Andrzeja i Joannę Gwiazdów, Hannę Śliwę - Wielesiuk - Prezesa Stowarzyszenia "Rodzina Katyńska", Emilię Maćkowiak Prezesa Honorowego Stowarzyszenia "Rodzina Katyńska", Marię Wieloch - Prezesa Stowarzyszenia "Rodzina Ponarska", Karola Wardańskiego - Przewodniczącego Zarządu Okręgowego w Gdańsku, Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Stanisława Skrzypskiego - Prezesa Zarządu Okręgowego Gdańsk Związku Inwalidów Wojennych RP, prof. Barbarę Dembek-Bochniak - wizytatora Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Andrzeja Pozorskiego - zastępcę Prokuratora Generalnego Dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko narodowi polskiemu.
 
Dziękujemy także za przybycie przedstawicielom administracji rządowej, pomorskiego samorządu, radnym miasta Gdańska, przedstawicielom pomorskich instytucji i organizacji, kombatantom i mieszkańcom Gdańska oraz miast zaprzyjaźnionych.
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji