Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki z wizytą w mołdawskich Muzeach

12 marca br. dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku spotkał się z dr hab. Eugenem Sava, Dyrektorem Narodowego Muzeum Historii Mołdawii oraz Alexandru Chirilenco Dyrektorem Muzeum Wojskowości w Mołdawii.

Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Narodowym Muzeum Historii w Mołdawii oraz spotkanie z dr. hab. Eugenem Sava, Dyrektorem Muzeum. Spotkanie miało na celu nawiązanie współpracy między instytucjami. Tematem rozmów była aktualna działalność obu Muzeów, szczególnie w sferze wystawienniczej, edukacyjnej i naukowo-badawczej. Podczas spotkania dr Karol Nawrocki wręczył Dyrektorowi Narodowego Muzeum Historii w Mołdawii zaproszenie na międzynarodową konferencję naukową, która odbędzie się w sierpniu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z udziałem przedstawicieli najważniejszych muzeów historycznych na świecie.

Następnie gospodarz Muzeum oprowadził przybyłych po wystawie głównej Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, jednej z najważniejszych mołdawskich instytucji kultury, położonej w Kiszyniowie.

W zbiorach mołdawskiego Muzeum znajduje się około 350 tys. eksponatów uważanych za skarby mołdawskiej historii, począwszy od czasów prehistorycznych, antycznych po współczesność. Zbiory muzeum podzielone są obecnie na pięć działów: archeologiczny, broni i uzbrojenia, historyczny, numizmatyczny i fotografii. Narodowe Muzeum Historii Mołdawii zostało założone w 1983 roku i mieści się w dwupiętrowej rezydencji. Znajduje się tu 12 sal wystawienniczych o łącznej powierzchni 5700 metrów kwadratowych. Organizowane wystawy czasowe uzupełniają wystawę główną Muzeum oraz ukazują ogrom historycznej własności Muzeum. W ciągu 36 lat istnienia Muzeum zorganizowało setki wystaw czasowych opartych na własnych zbiorach, a także we współpracy z instytucjami kultury i nauki.

Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta dr Karola Nawrockiego w mołdawskim Muzeum Wojskowości oraz spotkanie z Alexandru Chirilenco, Dyrektorem Muzeum. W spotkaniu wziął również udział Vitalie Ciobanu, Dyrektor Centrum Historii Wojskowości i Kultury. Mołdawskie Muzeum Wojskowości to placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje zbiory wojskowo-historyczne z okresu m.in. II wojny światowej oraz sowieckiej okupacji.

Głównym tematem rozmów była wystawa główna mołdawskiego Muzeum Wojskowości oraz proces pozyskiwania muzealnych eksponatów. Muzeum dysponuje bogatym zbiorem sowieckich maszyn, pojazdów wojskowych, prezentowanych zwiedzającym na świeżym powietrzu. Uczestnicy spotkania wymienili się muzealnymi publikacjami. Dr Karol Nawrocki zaprosił Dyrektora Muzeum Wojskowości do udziału w międzynarodowej konferencji organizowanej w sierpniu w Muzeum, będącej częścią oficjalnych, ogólnopolskich obchodów wybuchu II wojny światowej.