#CzyWieszŻe - Angers siedzibą naczelnych władz Rzeczpospolitej rezydujących we Francji

#CzyWieszŻe - Angers siedzibą naczelnych władz Rzeczpospolitej rezydujących we Francji

#CzyWieszŻe od 22 listopada 1939 r. siedzibą naczelnych władz Rzeczpospolitej rezydujących we Francji stało się miasteczko Angers?

Pociąg z generałem Władysławem Sikorskim, premierem rządu i zarazem Naczelnym Wodzem, przybył na dworzec Saint-Laud w Angers dokładnie o godzinie 14.40. Władze i mieszkańcy tego zachodniofrancuskiego miasteczka zgotowały polskiemu premierowi owacyjne przyjęcie.

Kilka dni później, 2 grudnia 1939 r., do swojej nowej siedziby w zamku Pignerolle, ok. 6 km na wschód od Angers, przybył Prezydent Rzeczpospolitej, Władysław Raczkiewicz. Od tego momentu Angers stało się stolicą Polski na Uchodźstwie i było nią prawie do połowy czerwca 1940 r., kiedy to wobec nieuchronnej klęski Francji w wojnie z Niemcami, Prezydent RP i rząd opuścili to miasto, udając się na południe do miasteczka Libourne, a stamtąd, przez Bordeaux, do Wielkiej Brytanii.

Już w październiku 1939 r. decyzję o przeniesieniu z Paryża do Angers najwyższych władz polskich podjął ówczesny premier rządu francuskiego, Edouard Daladier. Tak więc w Angers rezydował Prezydent RP, swoją siedzibę miał rząd (chociaż premier częściej bywał w Paryżu, gdzie pozostała siedziba Naczelnego Wodza) oraz Rada Narodowa (organ doradczy Prezydenta RP).

#CzyWieszŻe
Cykl artykułów dotyczących ciekawostek historycznych odnoszących się do wybranych aspektów II wojny światowej.