Prapremiera i dyskusja wokół filmu „Obrońcy”

1 września w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostanie zorganizowana prapremiera filmu „Obrońcy”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie dyskusja wokół dokumentu w reżyserii Pawła Domańskiego. Początek projekcji w Kinie Muzeum o godz. 18.00. Wstęp wyłącznie dla zaproszonych gości. Tego samego dnia film będzie można zobaczyć o godz. 21:30 na antenie TVP1.

W zaniedbanym parku, tuż obok stoisk z pamiątkami na Westerplatte, archeolodzy z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, odnajdują ludzkie szczątki. Tak rozpoczyna się jedno z najważniejszych śledztw historycznych po upadku komunizmu w Polsce. W proces ustalenia tożsamości odnalezionych szkieletów angażuje się prokuratura i najlepsi genetycy sądowi. „Obrońcy” to opowieść o przywracaniu pamięci bohaterom pogrzebanym w zbiorowej mogile, którą codziennie mijały tysiące turystów odwiedzających jeden z najbardziej okazałych pomników PRL-u. To opowieść o żołnierzach, na cześć których nazywano ulice, pisano pieśni, i których opisano w podręcznikach... ale których przez prawie 80 lat nikt nie szukał.

Scenariusz i reżyseria: Paweł Domański
Zdjęcia i montaż: Marcin Majerski
Produkcja: Telewizja Polska S.A. 2020
Czas: 51'

W dyskusji wokół filmu „Obrońcy” udział wezmą:

• dr Karol Nawrocki (MIIWŚ),
  • prof. Bogusław Machaliński (PUM),
  • prok. Andrzej Pozorski (KŚZpNP),
  • reż. Paweł Domański.

Dyskusję poprowadzi dr Marek Szymaniak (MIIWŚ).

Zamknięty pokaz przedpremierowy tego wyjątkowego filmu już 1 września w Kinie Muzeum znajdującym się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej. Dokument zobaczyć będzie można również tego dnia o godz. 21:30 na antenie TVP1.

Obejrzyj zwiastun filmu „Obrońcy”: