Nowość wydawnicza MIIWŚ: Arytmetyka wojny. Bitwy II wojny światowej w 15 infografikach

Nowość wydawnicza MIIWŚ: Arytmetyka wojny. Bitwy II wojny światowej w 15 infografikach

Zwraca uwagę swoją oryginalną i niebanalną formą, a jej treść nie pozostawia nikogo obojętnym. Mowa o najnowszej książce Wydawnictwa MIIWŚ pt. Arytmetyka wojny. Bitwy II wojny światowej w 15 infografikach. Liczne dane statystyczne, starannie dobrane treści oraz autorskie infografiki – to wszystko tworzy nową, nieszablonową perspektywę postrzegania II wojny światowej.

 

W intensywną pracę nad książką było zaangażowanych 20 osób. W efekcie powstała publikacja, jakiej jeszcze nie było na polskim rynku wydawniczym. Jej główną część tworzy graficzna i tekstowa prezentacja 15 wybranych bitew, które rozegrały się na różnych frontach II wojny światowej. W Arytmetyce wojny można więc przeczytać na temat walk o Westerplatte, Narwik, Anglię, Atlantyk, Pearl Harbor, Midway, Monte Cassino czy Berlin. Dwa osobne rozdziały poświęcono również operacji „Husky” i lądowaniu aliantów w Normandii. W albumie przybliżono też bitwy pod El Alamein, Kockiem, Suomussalmi, Stalingradem czy Kurskiem.

Całość uzupełniają barwne aneksy prezentujące wybrane rodzaje uzbrojenia oraz grafiki z epoki.

 

W procesie tworzenia Arytmetyki wojny harmonijnie połączono gruntowną wiedzę historyczną z zestawieniami liczbowymi i danymi statystycznymi. Posłużono się przy tym zarówno formą opisową, jak i graficzną. Wiele spośród prezentowanych faktów może budzić w czytelniku zdziwienie, ale i zaciekawienie, co zdecydowanie upraszcza przyswojenie niełatwych treści.

 

Prosty język faktów historycznych i liczb jest wymowny i sugestywny. To jednak nie wszystko. Na szczególną uwagę zasługuje autorski, odważny projekt graficzny albumu. Atrakcyjna forma publikacji została zaprojektowana w taki sposób, by dostarczyć czytelnikom jak najwięcej wrażeń.

 

„Pięknie zaprojektowana i zilustrowana prezentacja wybranych bitew II wojny światowej jest bogata w informacje o ostatnim globalnym konflikcie zbrojnym. Publikacja odsłania wiele nieznanych faktów dotyczących nie tylko polskich wątków wojennych, ale również szerszego konfliktu – od Europy Zachodniej po Daleki Wschód” – podkreśla prof. Richard J. Evans, jeden z recenzentów książki.

Tytułowa arytmetyka wojny, wyrażona w liczbach bezwzględnych, pozwala uwydatnić perspektywę jednostki uwikłanej w nurt najtragiczniejszego konfliktu w dziejach ludzkości. W tym tkwi ogromna wartość dydaktyczna i poznawcza tej publikacji. Jak czytamy we wstępie do książki, „[…] za zgromadzonymi liczbami kryje się bezkres ludzkiego cierpienia, tragiczny los niewinnych ofiar cywilnych oraz historia milionów ludzi, których życiem wstrząsnęło okrucieństwo wojny, bezpowrotnie je zmieniając”.

 

Pierwsze wydanie Arytmetyki wojny w języku angielskim ukazało się jesienią 2022 r. Jest ono dostępne w naszym sklepie online.

 

Edycja w języku polskim została wzbogacona m.in. o wyniki najnowszych badań na półwyspie Westerplatte. Poszerzono też zasoby graficzne albumu o trzy nowe infografiki, dwie mapy i kilkanaście zdjęć archiwalnych. Książka jest dostępna w sprzedaży internetowej:

Zachęcamy też do odwiedzenia naszego stacjonarnego sklepu, który mieści się na poziomie –3 budynku MIIWŚ.

 

Arytmetyka wojny. Bitwy II wojny światowej w 15 infografikach, red. Natalia Gawryluk, Karol Szejko, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Gdańsk 2023, ISBN 978-83-65957-52-8.