Finał ogólnopolskiego konkursu fotograficznego: BLIZNY HISTORII ŚLADY II WOJNY ŚWIATOWEJ W MOJEJ OKOLICY

Finał ogólnopolskiego konkursu fotograficznego: "BLIZNY HISTORII ŚLADY II WOJNY ŚWIATOWEJ W MOJEJ OKOLICY"

28 sierpnia 2023 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło ogólnopolski konkurs fotograficzny dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Blizny historii. Ślady II wojny światowej w mojej okolicy”.

Zadaniem uczestników było uchwycenie zachowanych, w całości lub częściowo, śladów II wojny światowej w ich najbliższym otoczeniu. Konkurs miał na celu rozwijanie wrażliwości młodzieży na dramatyczne losów regionu i jego mieszkańców. Pragnęliśmy także zachęcić do rozwijania wyobraźni i umiejętności wypowiedzi artystycznej.

Do 15 stycznia 2024 r., dnia wyznaczonego jako ostateczny termin składania prac, wpłynęło do nas 147 fotografii z całego kraju, z których 135 spełniało wszystkie warunki formalne określone w Regulaminie konkursu.

W lutym 2024 r. członkowie Komisji Konkursowej otrzymali materiały konkursowe, a następnie wytypowali wyróżniające się prace, które dopuszczono do drugiego, finałowego etapu konkursu. Spośród nich, podczas długich i burzliwych obrad, które odbyły się 11 marca br., wyłoniono zwycięskie fotografie. Klasyfikacja nagrodzonych i wyróżnionych autorów została zawarta w protokole Komisji Konkursowej:

Dotarło do nas wiele prac, cieszymy się ze wszystkich. Pokazuje to zainteresowanie młodzieży losami ich lokalnych ziem, często tak boleśnie doświadczonych w czasie II wojny światowej. Duża część zgłoszeń zawierała interesujące, wycinkowe relacje na ten temat. Niestety dołączone do nich fotografie były obarczone błędami technicznymi lub/i kompozycyjnymi. Jesteśmy jednak świadomi, że niektóre z nich zawierały interesujący zamysł.

Ocenianie sztuki nie jest łatwym zadaniem – zawsze jest subiektywne, często emocjonalne. Dlatego też wybór zwycięzców i wyróżnionych był wynikiem trudnej dyskusji oraz pewnego kompromisu.

I miejsce - Adam Gierałtowski - Powiatowy ZS Reda

Autorom wszystkim zgłoszonych prac dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszego rozwoju oraz sukcesów na niwie artystycznej. Składamy także wyrazy uznania dla pedagogów, którzy podjęli się trudu pomocy podczas powstawania projektów konkursowych.

Muzeum skontaktuje się z autorami nagrodzonych prac oraz ich opiekunami w celu ustalenia dogodnego dla obu stron terminu wizyty w Gdańsku.

Osobom wyróżnionym i ich opiekunom dyplomy oraz nagrody książkowe prześlemy drogą pocztową na adres placówki edukacyjnej.