Podsumowanie międzynarodowego projektu wystawienniczego „Walka i Cierpienie". Zobacz spot

Na całym świecie mówiliśmy prawdę o walce i cierpieniu, ale również o 1945 roku i jego znaczeniu dla Polski. Na 6 kontynentach, tysiącom odbiorców o różnej wrażliwości kulturowej i różnym stopniu znajomości historii, opowiedzieliśmy o heroizmie naszych rodaków, ich poświęceniu w walce o niepodległość Polski, ale także o tym, że 8 maja 1945 roku nie był wyzwoleniem. Dla milionów przedstawicieli Europy Środkowo-Wschodniej koniec II wojny światowej oznaczał początek czerwonego zniewolenia i konieczność kontynuowania walki o utraconą niepodległość.

Wyjątkowy projekt wystawienniczy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” to owoc współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Jego inauguracja miała miejsce 15 sierpnia 2019 r. Wystawa została zaprezentowana w 151 miejscach, w 66 krajach świata, między innymi w takich miastach jak: Waszyngton, Brasília, Meksyk, Edynburg, Wiedeń, Belgrad, Bangkok i Canberra. Jest to największa tego typu akcja informacyjna dotycząca II wojny światowej w historii polskiej dyplomacji. Koordynatorami prac nad wystawą w placówkach zagranicznych były: ambasady, konsulaty, instytuty polskie lub stałe przedstawicielstwa RP, które do prezentacji jej wybrały interesujące i znane w przestrzeni publicznej miejsca. Ekspozycja stanowiła opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, szczególną wagę przywiązując do ukazania tragizmu wojny i starań polskiego żołnierza o odzyskanie niepodległej ojczyzny. Jej celem było przybliżenie postaw obywateli Rzeczypospolitej wobec przytłaczającej siły agresorów, a następnie okupantów. Projekt stanowił emanację wystawy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” prezentowanej od 1 września 2019 r. w sali wystaw czasowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zobacz spot podsumowujący międzynarodowego projekt wystawienniczy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej".