„To książka o kłamstwie, jakim było imperium rasowe III Rzeszy” – Alicja Bartnicka o swojej najnowszej publikacji „Światopogląd w działaniu”

Opracowanie naukowe dr Alicji Bartnickiej „Światopogląd w działaniu. Heinrich Himmler i jego wizja rasowego imperium III Rzeszy” zmusza do refleksji nad głębią upadku człowieczeństwa w realiach niemieckiego narodowego socjalizmu. O tym, czego można spodziewać się po jej lekturze, a także jaka była geneza powstania książki, opowiada sama autorka.

Przypominamy, że najbliższe wydarzenie z cyklu „Spotkania z historią” będzie najlepszą okazją, by poznać bliżej tę wyjątkową książkę oraz jej autorkę, która podzieliła się z nami kilkoma refleksjami.

Mój siostrzeniec zapytał mnie kiedyś, co to znaczy, że II wojna światowa była wojną rasową. Miał wówczas dziesięć  lat. Nie wiem, skąd dziesięciolatkowie dowiadują się takich rzeczy, ale ten mój prywatny trafił w punkt. Bo II wojna światowa w istocie była konfliktem, u którego podstaw legły tego rodzaju koncepcje. Z jednej strony przekonanie, że jedni ludzie są bardziej wartościowi od innych, co tym samym predestynuje ich do sprawowania władzy nad światem. A z drugiej strony stwierdzenie, że jednostki mniej wartościowe nie zasługują na to, by żyć, co w konsekwencji doprowadziło do zbrodni ludobójstwa. Trudno wytłumaczyć dziecku, jak nieprawdopodobnym kłamstwem była ideologia narodowego socjalizmu. Jeszcze trudniej znaleźć uzasadnienie dla popełnionych w imię tej ideologii czynów.

"Światopogląd w działaniu…" to książka o kłamstwie, jakim było rasowe imperium III Rzeszy i o roli, jaką w procesie realizacji tych założeń odegrał Heinrich Himmler. W pracy zadałam pytania o to, czym była rasowa wizja świata Himmlera i jak wiele jego światopogląd miał wspólnego z linią wyznaczoną przez Adolfa Hitlera i narodowy socjalizm. W miejscach, gdzie było to możliwe, konfrontowałam pomysły i działania Himmlera z poglądami Hitlera, czasami też innych dygnitarzy. Dodatkowo interesowała mnie pozycja Himmlera w narodowosocjalistycznych kręgach władzy i bardzo prawdopodobna chęć politycznego usamodzielnienia się u kresu wojny. Analizie poddałam zasięg jego wpływów, co pozwoliło odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście były one w stanie umocnić pozycję Reichsführera SS do tego stopnia, by w stosowanym wobec niego określeniu „drugi człowiek III Rzeszy” nie było przesady? Jeśli tak, to w jaki sposób udało się Himmlerowi zrealizować swoje cele polityczne pod czujnym okiem Adolfa Hitlera?

Książka Światopogląd w działaniu… ma dla mnie także wymiar osobisty. Pracując nad jej przygotowaniem, miałam w pamięci wojenne losy moich pradziadków i dziadków, którzy stali się ofiarami polityki ludnościowej narodowosocjalistycznej III Rzeszy. To o ich losach, i o losach wielu innych Polaków, opowiadam w tej pracy.

Zapraszam Państwa serdecznie na spotkanie 28 września o godz. 17.00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Porozmawiamy o rasowej wizji świata Heinricha Himmlera i o tym, jakie konsekwencje miała ona dla naszych przodków.

Książka jest dostępna w sprzedaży internetowej. Zachęcamy też do odwiedzenia naszego sklepu stacjonarnego, który jest czynny w godzinach otwarcia muzeum i mieści się na poziomie –3 budynku.