"Spotkania z Historią": Promocja książki „Westerplatczycy – lista 1939”

9 listopada w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miała miejsce kolejna odsłona cyklu „Spotkania z historią”, która tym razem poświęcona była promocji najnowszej książki Sławomira Ruta, Wojciecha Samóla i Jarosława Tuliszki Westerplatczycy – lista 1939. Skład załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku 1 września 1939 r.

Na początku spotkania Wojciech Samól, jeden z autorów, a zarazem pełnomocnik dyrektora MIIWŚ ds. budowy wystawy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, przedstawił zebranym w sali kinowej prezentację zawierającą materiały, a wśród nich: publikacje prasowe, dokumenty polskie, niemieckie, rozkazy komendanta, zapiski związane z wysyłanym oddziałem wartowniczym na Westerplatte, czy zdjęcia datowane najbliżej 1 września 1939 roku, z których to twórcy czerpali informacje do publikacji.

Rozmowę z autorami przeprowadził zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr Marek Szymaniak, który zwrócił uwagę na walory książki: listę osób załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej, treść poświęconą wymogom stawianym żołnierzom kierowanym do WST, wątek dotyczący kadry oficerskiej, przedstawicieli pracowników cywilnych WST, a także niezwykle interesującą część ilustracyjną znajdującą się na końcu książki.

Autorzy opowiadali o procesie powstawania publikacji, samej idei, jak i wyzwaniach, związanych z ustalaniem szczegółów funkcjonowania Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Podczas spotkania wspominali o swoich spostrzeżeniach badawczych, fascynacji i potrzebie zgłębiania wiedzy o tak istotnym historycznie miejscu.

Więcej informacji o publikacji dostępnych jest na stronie internetowej muzeum:

Książka w specjalnej cenie dostępna jest w sklepie internetowym muzeum:

Zachęcamy też do odwiedzenia naszego sklepu stacjonarnego, który jest czynny w godzinach otwarcia muzeum i mieści się na poziomie –3 budynku.