Narodowe Święto Niepodległości w M2WŚ

Narodowe Święto Niepodległości w M2WŚ

Narodowe Święto Niepodległości jest ważnym dniem w historii naszego kraju. Coroczne obchody 11 listopada upamiętniają działania, które przyczyniły się do odzyskania wolności przez Polskę po 123 latach zaborów. To właśnie z okazji 104. rocznicy tych wydarzeń serdecznie zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na uroczyste świętowanie i rodzinne atrakcje.

 

Harmonogram wydarzeń:

  • 9:45 Warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi (dzieci od 4. roku życia),
  • 11:30 Warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi (dzieci od 8. roku życia),
  • 13:00 Gala konkursowa Młodzieżowej Rady Muzeum #ObrońcyNiepodległej zwieńczona koncertem Aleksandry Kopij,
  • 13:30 Warsztaty plastyczne dla młodzieży i dorosłych,
  • 17:00 Pokaz specjalny filmu Pan Tadeusz z roku 1928 (brak miejsc)
  • 18:00 Gala wręczenia nagród laureatom III edycji konkursu Pro bono Poloniae im. Dawida Krupeja zwieńczona koncertem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie pod dyr. Jacka Bonieckiego.

 

Przygotowaliśmy warsztaty rodzinne, podczas których edukatorzy przedstawią historię Narodowego Święta Niepodległości oraz zdradzą, w jaki sposób obchodzono je za czasów wojennej okupacji. Uczestnicy będą mogli zobaczyć eksponaty, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Dodatkowo odbędą się warsztaty plastyczne, które będą okazją do wykonania pamiątkowych prac w narodowych barwach. Na zajęcia obowiązują zapisy.

Zapraszamy również na uroczystą galę konkursową Młodzieżowej Rady Muzeum #ObrońcyNiepodległej. Podczas wydarzenia zostaną ogłoszone wyniki konkursu plastycznego, w którym wzięło udział pond 300 uczniów szkół podstawowych i średnich. Zwieńczeniem gali będzie występ młodej artystki Aleksandry Kopij. 11-letnia wokalistka z Wrocławia, finalistka i laureatka wielu konkursów i festiwali ogólnopolskich zaśpiewa autorskie utwory. Podczas koncertu zostanie wykonana premierowo piosenka Antoni Abraham o kaszubskim działaczu społecznym i polskim patriocie. Wystawę zwycięskich prac będzie można zobaczyć w foyer na poziomie -1 przy wejściu głównym do Muzeum.


ZE WZGLĘDU NA BARDZO DUŻE ZAINTERESOWANIE uprzejmie informujemy, że WSZYSTKIE BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI ZOSTAŁY POBRANE.


W Kinie Muzeum odbędzie się pokaz specjalny filmu Pan Tadeusz (1928 r.) w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Przed seansem prelekcję wygłosi Michał Pieńkowski, pracownik Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Wykład wprowadzi widzów w tematykę, okoliczności powstania oraz recepcję filmu. Zaprezentowane zostaną również powojenne losy aktorów.

Wzniosłym momentem obchodów będzie gala wręczenia nagród laureatom III edycji konkursu Pro bono Poloniae im. Dawida Krupeja zwieńczona koncertem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie pod dyr. Jacka Bonieckiego. Tegorocznym przedmiotem konkursu było udokumentowanie wskazanego wydarzenia artystycznego ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych oraz promocji naszej historii w latach 1939–1945. Występ orkiestry i chóru zespołu „Mazowsze” upamiętni wydarzenia z 11 listopada 1918 roku.

Od 7 do 13 listopada w naszym sklepie internetowym będzie trwać „Tydzień Niepodległości”. Wówczas na hasło 11LISTOPADA dostępna będzie darmowa dostawa na zakupy on-line. Natomiast w sklepie stacjonarnym od 8 do 13 listopada do nabycia będą patriotyczne gadżety w okazjonalnych cenach.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Narodowego Dnia Niepodległości. Do zobaczenia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku!