Przejdź do treści

Dzień bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego

07/06/2019 - 10:52
Dzień bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego 15.06.19

15 czerwca zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej na wydarzenia związane z dniem bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego.

O 11:00 w Kino Muzeum (poziom -3) odbędzie się wykład Jana Hlebowicza "Postawy i ofiara pomorskiego duchowieństwa katolickiego w czasie II wojny światowej". 

Ponadto tego dnia całość przychodu ze sprzedaży biletów wstępu na wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej zostanie przekazana na rzecz budowy pomnika ks. Franciszka Rogaczewskiego przy parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku. 

Bł. ks. Franciszek Rogaczewski (1892-1940)
Pochodził z okolic Świecia, kształcił się m.in. w pelplińskim Collegium Marianum. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1918 r., pełnił posługę w Nowym Mieście Lubawskim i w Gdańsku. Decyzją biskupa gdańskiego Edwarda O'Rourke w 1930 r. został rektorem z tytułem proboszcza przy powstającym kościele Chrystusa Króla w Gdańsku. Świątynia ta miała być przeznaczona dla Polaków-katolików mieszkających w Wolnym Mieście Gdańsk. W czasie swojej posługi, ks. Rogaczewski angażował się w działalność organizacji religijnych i patriotycznych. Tuż po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Niemców. Trafił do powstającego wówczas obozu Stutthof gdzie był maltretowany. Ks. Franciszek Rogaczewski został zamordowany w lesie niedaleko obozu 11 stycznia 1940 r. 
W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym wraz ze 108 męczennikami polskimi z czasów wojny.