film

CYKL FILMOWY "W STARYM KINIE": "JANKO MUZYKANT" + PRELEKCJA

Zapraszamy do Kina Muzeum na specjalne pokazy filmu „Janko Muzykant” (reż. Ryszard Ordyński), który jest jednym z najstarszych zachowanych polskich filmów dźwiękowych. Pokazy odbędą się w ramach realizowanego przez Kino Muzeum cyklu filmowego „W starym kinie”. Przed projekcjami zostaną wygłoszone prelekcje wprowadzające widzów w tematykę, okoliczności powstania oraz recepcję filmu. Wykłady poprowadzi zaproszony specjalista w dziedzinie historii kina oraz cyfrowej rekonstrukcji filmowej.

 

 

Harmonogram pokazów:
•    6 czerwca 2023 r., godz. 17.30 | „Janko Muzykant” (1930), reż. R. Ordyński | Prelekcję przed seansem wygłosi Michał Pieńkowski, filmograf Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego | Pokaz otwarty dla publiczności – bezpłatne wejściówki należy pobrać w kasach lub online:

Pokazy dla szkół:
•    6 czerwca 2023 r., godz. 10.00 | „Janko Muzykant” (1930), reż. R. Ordyński | Prelekcję przed seansem wygłosi Michał Pieńkowski, filmograf Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego | Na pokazy dla grup szkolnych obowiązują zapisy. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej www.muzeum1939.pl i przesłać go na adres: edukacja@muzeum1939.pl.
Rezerwacja uzyskuje status potwierdzonej po odesłaniu wypełnionego formularza. O rejestracji decyduje kolejność zgłoszeń.


•    7 czerwca 2023 r., godz. 10.00 i 12.00 | „Janko Muzykant” (1930), reż. R. Ordyński | Prelekcję przed seansami wygłosi Michał Pieńkowski, filmograf Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego | Na pokazy dla grup szkolnych obowiązują zapisy. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej www.muzeum1939.pl i przesłać go na adres: edukacja@muzeum1939.pl.
Rezerwacja uzyskuje status potwierdzonej po odesłaniu wypełnionego formularza. O rejestracji decyduje kolejność zgłoszeń.

 


JANKO MUZYKANT
Reż. Ryszard Ordyński, 70 min, 1930, Polska, obyczajowy


Opis filmu: Jeden z najstarszych zachowanych polskich filmów dźwiękowych do niedawna znany był jedynie w niekompletnej wersji pozbawionej dźwięku. Zaginione oryginalne płyty ze ścieżką dźwiękową zostały odnalezione w prywatnej kolekcji za granicą i w 2018 roku kupione przez FINA. „Janko Muzykant” został zrekonstruowany i odrestaurowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, dzięki czemu dziś możemy oglądać film w jego pierwotnym kształcie.


Dzieło Ryszarda Ordyńskiego jest ciekawym przykładem adaptacji klasyków literatury. Scenariusz został napisany w oparciu o znaną nowelę Henryka Sienkiewicza, która do dziś jest lekturą obowiązkową w polskich szkołach. Wprawdzie rozwój fabuły dość znacznie odbiega od oryginału (film opowiada dalsze dzieje bohatera, który w noweli zmarł jako dziecko), jednak jest to bardzo interesujący przykład kreatywnego podejścia scenarzystów filmowych w tym przełomowym dla światowego kina okresie.


Film zrealizowano w okresie przejściowym między kinem niemym a dźwiękowym. Muzykę prezentowaną wraz z filmem napisali znani kompozytorzy, zaś sam film wzorował się nieco na hollywoodzkich produkcjach i był zapowiedzią „lżejszych” obrazów obyczajowych kończących się happy endem,  zgodnie z regułami gatunku. (Opis: materiały prasowe FINA)

 

 

Wstęp na seanse: 
1. Bezpłatne wejściówki na seans w dniu 6.06.2023, godz. 17.30 dostępne są do pobrania w kasach muzeum lub poprzez stronę internetową: bilety.muzeum1939.pl


2. Na seanse dla grup szkolnych (6 czerwca, godz. 10.00 i 7 czerwca, godz. 10.00 i 12.00) prowadzone są zapisy. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej www.muzeum1939.pl i przesłać go na adres: edukacja@muzeum1939.pl.

Kino Muzeum
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. Władysława Bartoszewskiego 1
80-862 Gdańsk