Przejdź do treści
Charytatywne kolędowanie z Arką Noego, fot. M. Bujak

Charytatywne kolędowanie z Arką Noego

W sobotę 9 stycznia 2021 r. w kościele Chrystusa Króla w Gdańsku odbyło się organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku „Charytatywne kolędowanie z Arką Noego”.

Inicjatorem koncertu był dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, który jako organizator, również w imieniu partnerów wydarzenia, przywitał wszystkich widzów słowami:

Jesteśmy wszędzie tam, gdzie można mówić o historii, gdzie można mówić o walce o najważniejsze dla Polaków wartości, ale też o źle, które płynie z przemocy systemów totalitarnych. Dlatego dzisiaj jesteśmy w parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, którą tworzył bł. Ks. Franciszek Rogaczewski. To właśnie to miejsce było ostoją polskości dla Polaków mieszkających w Wolnym Mieście Gdańsku. Jesteśmy zawsze tam, gdzie można wyciągnąć rękę do drugiego człowieka, gdzie można pomóc drugiemu człowiekowi. A jak wiemy cierpienie dzieci od czasów antycznych, przynajmniej od mądrości Salomona, jest tym, co wzbudza nieoczekiwane, nieporównywalne emocje z niczym innym. Dlatego „Most do Nieba” jest tą inicjatywą, która z całą pewnością zyskuje i zyska w przyszłości wsparcie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. „Most do Nieba”, czyli miejsce, które w błogości, bezpieczeństwie i w spokoju pozwoli naszym małym bohaterom czekać na powrót do domu Ojca. To dzisiejsze spotkanie jest nie tylko inauguracją, ale także deklaracją naszej gotowości do niesienia pomocy pierwszemu hospicjum dla dzieci na Litwie.

Koncert był również odpowiedzią na apel siostry Michaeli Rak założycielki Hospicjum im. św. Kamila w Gorzowie Wlkp. oraz Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.

Kilka lat temu do wileńskiego hospicjum przyszła mama, która za rękę trzymała słabiutkiego chłopczyka. Patrząc mi w oczy, powiedział: „Mam raka. Pomożesz mi?”, i zaczął płakać. Wzięłam go na kolana, przytuliłam i też płakałam. Obiecałam: „Pomogę ci”– opowiada s. Michaela Rak.

„Most do Nieba” wziął się z tej prośby. I gorącego pragnienia, by miłosierdzie rozlało się z Wilna na całą Litwę, a przecież Wilno, to miejsce, gdzie Jezus objawił s. Faustynie posłanie miłosierdzia. Co więcej, hospicjum stoi na Wzgórzu Nadziei, czyli w miejscu, gdzie został namalowany pierwszy obraz "Jezu ufam Tobie".
Umierające dzieci nie miały swojego miejsca, gdzie mogłyby spędzić ostatnie dni w godnych warunkach i przyjaznym otoczeniu. Dlatego, na wielokrotne i uporczywe prośby litewskich lekarzy, s. Michaela przy wsparciu Fundacji Aniołów Miłosierdzia podjęła się budowy „Mostu do Nieba”.

Ufając, że na pewno znajdą się ludzie, którzy odpowiedzą na apel, żeby otworzyć kolejny „Most do nieba”, kolejne miejsce, które będzie tryskało miłością. Dowodem na to, że tacy ludzie są jest ten koncert

– mówił na zakończenie koncertu „Charytatywne kolędowanie z Arką Noego” dyrektor Fundacji Aniołów Miłosierdzia Grzegorz Kiciński.

Inicjatywę pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie można wesprzeć poprzez stronę mostdonieba.pl.

W kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku wystąpiła Arka Noego, czyli pełen energii zespół dziecięcy prowadzony przez Roberta „Litzę” Friedricha. Początki działalności zespołu to rok 1999 i współpraca z dziecięcym programem „Ziarno” emitowanym w TVP1. W skład zespołu zaangażowanych było wielu uznanych polskich muzyków wraz ze swoimi dziećmi: Marcin Pospieszalski, Mateusz Pospieszalski. Dariusz Malejonek, Joszko Broda, Maciej Starosta, Piotr Żyżelewicz, Mazzol. Podczas koncertu można było usłyszeć między innymi kolędy: Przybieżeli do Betlejem, Świeć Gwiazdeczko, Gdy śliczna Panna, Gore gwiazda Jezusowi, Chojka, Dlaczego dzisiaj.

Zachęcamy do obejrzenia transmisji wydarzenia  oraz zapoznania się z galerią zdjęć.


Organizator koncertu: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Partnerzy: Parafia pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, Fundacja Aniołów Miłosierdzia, TVP3 Gdańsk, Stacja7.pl, Most do nieba
Patronat medialny: Radio Gdańsk S.A., Gość Niedzielny, Gdańsk Strefa Prestiżu