Zobacz wystawę „Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem – agresja na Polskę 1939”

Dziś prezentujemy Państwu wystawę panelową „Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem – agresja na Polskę 1939”.

Powyższe słowa Adolfa Hitlera, wygłoszone 22 sierpnia 1939 r. do oficerów Wehrmachtu w czasie konferencji w Obersalzbergu, wykorzystaliśmy jako tytuł wystawy dla wskazania rzeczywistego celu jakim była inwazja na Polskę we wrześniu 1939 r. Założeniem ekspozycji jest ukazanie sytuacji Polski i jej obywateli wobec niemieckiej i sowieckiej agresji w 1939 r. oraz początku okupacji. Przedstawia niszczycielski i terrorystyczny charakter wojny, który w rezultacie doprowadził do zastraszenia i okupacyjnego zniewolenia Polaków.

Ekspozycja rozpoczyna się od ostatniego dnia sierpnia i wybuchu II wojny światowej następnego dnia. W kolejnych planszach skupiliśmy się na integralnych częściach planu wojny totalnej prowadzonej przez Niemcy takimi jak: naloty lotnicze, terror, represje czy zbrodnie na jeńcach wojennych. Plansze przedstawiają także historię polskiej obrony, w tym walk na Westerplatte, obrony Poczty Polskiej w Gdańsku czy oblężenia Warszawy. W naszej narracji prezentujemy również historię agresji sowieckiej oraz rozbioru Polski, a także początki okupacji i konspiracji.

Wystawa stanowi spójną narrację, która jest osadzona w ciągu chronologicznym i tematycznym. Wykorzystane zostały na niej nowe, jeszcze niepublikowane zbiory muzeum. Większość materiałów, które prezentujemy pochodzi właśnie z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wystawa „Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem – agresja na Polskę 1939” dostępna > > > TUTAJ.