Przejdź do treści

Zmarł Ojciec Łucjan Królikowski

11/10/2019 - 21:32

Z głębokim żalem informujemy, że 11 października br. w klasztorze w Chicopee (USA) w wieku 100 lat zmarł Ojciec Łucjan Królikowski OFMConv.

Ojciec Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. w Nowym Kramsku był polskim franciszkaninem konwentualnym, synem Stanisława i Wiktorii z domu Tomiak. Przed wojną, jeszcze jako nastolatek wstąpił do zakonu franciszkanów w Niepokalanowie. Niedługo później udał się na studia filozoficzne we Lwowie, które przerwał wybuch II wojny światowej.

Latem 1940 r. został wraz z innymi podstępnie aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię, gdzie żył i pracował w nieludzkich warunkach przy wycince tajgi (zimą mróz sięgał nawet do -40° C). Po „amnestii” dla zesłanych Polaków franciszkanin ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Kirgistanie i z Wojskiem Polskim dotarł do Persji i Iraku. Następnie w Libanie odbył studia teologiczne, na Uniwersytecie Św. Józefa w Bejrucie, gdzie 30 czerwca 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracę duszpasterską rozpoczął w Szpitalu Wojennym w Al-Kantara, w północno-wschodnim Egipcie. Obecnie znajduje się tam już tylko Cmentarz Wojskowy, na którym mieści się ponad 100 polskich pochówków z okresu II wojny światowej. Ojciec Łucjan Królikowski w Armii Andersa pełnił obowiązki kapelana w Egipcie.

Po demobilizacji armii pracował wśród byłych zesłańców syberyjskich, w polskim obozie w Tengeru koło Aruszy, w Tanzanii. Zajmował się tam pracą duszpasterską wśród polskich dzieci – sierot i półsierot, ofiar komunizmu, które NKWD wysiedliło ze Wschodniej Polski na Syberię. Franciszkanin stał się dla tych dzieci wychowawcą, opiekunem i drugim ojcem. Gdy w 1949 r. Brytyjczycy likwidowali obozy w Tanzanii, pomógł 150 dzieciom, udając się z nimi do Kanady za namową ich krewnych, którzy nie chcieli oddać małych tułaczy w ręce komunistycznego reżimu. Tam zajmował się ich edukacją i wychowaniem, dopóki nie osiągnęli pełnoletniości. Ojciec Łucjan Królikowski był autorem książek Skradzione dzieciństwo. Polskie dzieci na tułaczym szlaku 1939-1950, Pamiętnik sybiraka i tułacza, Miłość mi wszystko wyjaśniła. Przygody ducha.

W 2007 r o. Łucjan Królikowski został odznaczony przez prezydent RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 r. otrzymał również Order Uśmiechu. 13 stycznia 2013 r. przyznano mu tytuł Przyjaciela Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport w stanie Connecticut.

 


Relacja ze spotkania z ojcem Łucjanem Królikowskim delegacji Muzeum II Wojny Światowej 19.02.2018 r.