#ZajrzyjDoNaszejKsiążki - "Podpułkownik Jan Kowalewski (1892-1965)" | #M2WSwirtualnie

#ZajrzyjDoNaszejKsiążki - "Podpułkownik Jan Kowalewski (1892-1965)" | #M2WSwirtualnie

#zostańwdomu i #PoznajJanaKowalewskiego #M2WSwirtualnie. Podpułkownik Jan Kowalewski jest patronem konkursu organizowanego od 2019 r. przez Muzeum II Wojny Światowej i Politechnikę Gdańską. W 2019 r. wydawnictwo MIIWŚ opublikowało również książkę poświęconą podpułkownikowi. Została ona wydana w serii Patroni dla Gdańskich Ulic. W ramach akcji #ZajrzyjDoNaszejKsiążki dzisiaj udostępniamy ją Państwu. Książkę można pobrać ze strony internetowej naszego Muzeum.

Ustanowienie Nagrody im. ppłk. Jana Kowalewskiego było jednym z elementów zeszłorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jest to partnerski projekt Politechniki Gdańskiej i Muzeum II Wojny Światowej, mający na celu wyróżnienie wybitnych osób z kraju i zagranicy, które swą działalnością starają się czynić świat lepszym w myśl hasła przewodniego konkursu – „rozum przed siłą”. Nagroda ma charakter interdyscyplinarny i międzynarodowy, jej formuła przewiduje przyznawanie corocznych wyróżnień.

W zeszłorocznej edycji przyznano cztery nagrody w dwóch kategoriach: „Polska dla świata” i „Świat dla Polski”, które dzieliły się na podkategorie wiekowe do i powyżej 35. roku życia. Laureaci otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 10 000zł, specjalnie zaprojektowaną statuetkę z brązu autorstwa prof. Stanisława Radwańskiego oraz dyplom. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 28 września 2019 r. w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego, a jej przebieg uświetnił swym występem Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej.

Wyboru laureatów dokonało międzynarodowe grono kapituły konkursowej, złożone z przedstawicieli organizatorów, naukowców, artystów, historyków, dziennikarzy, muzealników oraz krewnego ppłk. Kowalewskiego. W kategorii „Polska dla świata” wyróżniono młodego astronoma, wieloletniego prezesa Klubu Astronomicznego Almukantarat, Mateusza Krakowczyka oraz nauczyciela akademickiego, wybitnego specjalistę w dziedzinie radiokomunikacji, prof. Ryszarda Katulskiego. Wśród zagranicznych laureatów uhonorowano japońską badaczkę zbrodni katyńskiej, kuratorkę wystawy poświęconej tej tematyce, dr Utako Komai oraz estońskiego historyka, badacza stosunków estońsko-polskich, prof. Raimo Pullata.

W tym roku odbędzie się II edycja konkursu. Jest to szczególny rok, upamiętniający 100. rocznicę zwycięstwa polskiego nad bolszewicką Rosją w bitwie warszawskiej, co uratowało niepodległość i wolność Polski i Europy. Decyzją Senatu RP rok 2020 nazwano Rokiem Jana Kowalewskiego – bohatera wojny polsko-bolszewickiej, patrona naszego konkursu. Uroczystość wręczenia nagród w tegorocznej edycji zaplanowana jest na październik. Więcej informacji już wkrótce. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie na bieżąco informować będziemy o postępach w organizacji i rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń.

W 2019 r. nakładem wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ukazała się ponadto publikacja autorstwa Wojciecha Grotta Podpułkownik Jan Kowalewski (1892-1965), w serii Patroni dla Gdańskich Ulic. Bogato ilustrowana książeczka, zaopatrzona w nieznane dotychczas zdjęcia pochodzące m.in. ze zbiorów rodzinnych ppłk. Kowalewskiego, przybliża czytelnikowi sylwetkę bohatera wojny polsko-bolszewickiej, który decyzją Senatu Rzeczpospolitej Polskiej został patronem roku 2020. Jest to pierwsza z dwóch zaplanowanych publikacji dotyczących Jana Kowalewskiego. W drugiej połowie tego roku ujrzy światło dzienne zarys biografii podpułkownika. Książka, która ukaże się nakładem wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej, zostanie opublikowana w języku polskim i angielskim.

W ramach naszej serii #ZajrzyjDoNaszejKsiążki udostępniamy dla Państwa PDF książki Wojciecha Grotta PDF książki Wojciecha Grotta.
 

#ZajrzyjDoNaszejKsiążki
W ramach cyklu udostępniamy wybrane fragmenty publikacji wydanych nakładem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.