Z architektem po współczesnych przestrzeniach #3

„Z architektem po współczesnych przestrzeniach #3” to trzecia odsłona spacerów z nagradzanymi mistrzami architektury, organizowanych przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Oprowadzania po Muzeum dokona jeden z autorów budynku arch. Jacek Droszcz ze Studia Architektonicznego „Kwadrat”.

Będzie to wyjątkowa okazja do tego, by spotkać jednego z autorów budynku Muzeum, poznać punkt widzenia twórcy oraz zapytać o szczegóły projektu i co najważniejsze zobaczyć na żywo ostateczny efekt prac.

13 kwietnia (sobota), godz. 11:00
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, p. W. Bartoszewskiego 1
projekt: Studio Architektoniczne „Kwadrat” (oprowadzanie: arch. Jacek Droszcz)

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: spacery@niaiu.pl. W zgłoszeniu prosimy zawrzeć swoje imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego oraz miasto, w którym chcą Państwo wziąć udział w zwiedzaniu.

Zgłoszenia należy przesyłać do 12 kwietnia do godziny 18:00. Liczba miejsc jest ograniczona.

Architektura jako symbol

Budynek siedziby Muzeum spotkał się w dużym uznaniem międzynarodowego środowiska architektów. Jury konkursu określało ten projekt „nowym symbolem Gdańska”, „nową ikoną”, „projektem rzeźbiarskim”.

Daniel Libeskind, jeden z najsłynniejszych architektów, autor m.in. Muzeum Żydowskiego w Berlinie uzasadniał wybór projektu słowami:

Posługując się językiem architektury, wybrany projekt opowiada  o tragedii przeszłości, żywotności teraźniejszości, ukazując jednocześnie horyzont przyszłości. Dynamicznie wznosząca się ku górze forma jest symbolem mieszczącego się pod nią muzeum. Tworzy szerokie, spektakularne otwarcie przeszłości miasta ku jego przyszłości. Nawiązując do ikonicznej panoramy Gdańska z dźwigami stoczniowymi i wieżami kościołów, budynek łączy tradycyjne przestrzenie miasta, ich skale, materiały i kolory z muzeum na miarę XXI wieku.

Autorzy projektu ze studia architektonicznego „Kwadrat” nazwali ten budynek projektem milczącym, który ma wywoływać wśród zwiedzających silne emocje i głębokie refleksje.

Symbolicznym wyrazem związków przeszłości czyli wojny z teraźniejszością i przyszłością jest przestrzenny podział Muzeum na trzy strefy: przeszłość, którą ukryto w podziemiach budynku, teraźniejszość, która jawi się na otwartym placu wokół Muzeum oraz przyszłość, która jest wyrażona za pomocą dominanty z punktem widokowym.

Projekt architektoniczny jest wizją odważną o międzynarodowej randze. Ten projekt nie przypomina i nie naśladuje żadnego z wielu muzeów, jakie widziałem na świecie. Jest wyjątkowy. Jest to nie tylko kwestia tematu, bardzo silnego i głęboko zakorzenionego w Polsce, a przede wszystkim w Gdańsku. Patrzymy na rozwiązanie światowej klasy, na rozwiązanie godne XXI wieku, przeznaczone dla pokoleń, które jeszcze się nie urodziły.

- Jack Lohman, historyk sztuki, muzealnik