Wydarzenie Historyczne Roku - Zagłosuj na MIIWŚ

Muzeum Historii Polski, organizator 16. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, informuje, że od 15 maja 2023 można głosować na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. W tym etapie plebiscytu głosować mogą wszyscy – i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do 15 czerwca.

Rozpoczyna się drugi etap plebiscytu czyli GŁOSOWANIE: (15 maja ‒ 15 czerwca 2023). Internauci wskazują swoje typy z listy piętnastu laureatów ‒ po 1 z każdej kategorii ‒ umieszczonej na stronie internetowej Wydarzenia Historycznego Roku.

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami, zaakceptować regulamin Plebiscytu i oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii.

Komisja konkursowa w składzie: prof. Jolanta Choińska-Mika – Przewodnicząca Jury (Uniwersytet Warszawski, zastępca przewodniczącego Rady MHP), Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu), Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski) zadecydowała, że w tym roku do II etapu zakwalifikowanych zostało 15. wydarzeń, wśród których znalazły się:

KATEGORIA „WYDARZENIE”

- Otwarcie Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, organizator: Muzeum Dom Rodziny Pileckich

Rok Bellotta, organizator: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

Otwarcie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

„La Ruta de las Bobes”, organizator: Ambasada RP w Buenos Aires, Dan Lande

Uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte, organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Zachęcamy do głosowania w pierwszym plebiscycie w kraju, którego laureatów wyłaniają jurorzy oraz internauci.

W tym roku zostało zgłoszonym blisko dwieście projektów, z kraju i zagranicy. Tradycyjnie najwięcej projektów zgłoszono w kategorii Wydarzenie.

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 2000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów.

Plebiscyt zakończy w czerwcu uroczysta Gala, podczas której nastąpi ogłoszenie zwycięzców.

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Partner: historia.org.pl

Darczyńca: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza

Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, Telewizja Polska S.A., dzieje.pl, Polska Press Grupa, Gość Niedzielny.

Autorem statuetek dla zwycięzców plebiscytu jest Maciej Zychowicz.

Autorem tegorocznego plakatu jest Ryszard Kajzer Zerkaj Studio.