Zygmunt Jakóbczyk, fot. MIIWŚ

Wspomnienie Zygmunta Jakóbczyka

23 lutego br. w Lublewie w wieku niemal 103 lat zmarł Zygmunt Jakóbczyk - ostatni ze znanych nam żołnierzy Września 1939 mieszkających w województwie pomorskim.  

Sierżant Zygmunt Jakóbczyk urodził się 26 września 1917 r. Przed wojną zamieszkiwał z rodziną we wsi Kleszczów niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego w województwie łódzkim. W 1937 r. wstąpił jako ochotnik do Wojska Polskiego. Po wstępnym szkoleniu został przydzielony do 31 Pułku Artylerii Lekkiej w Toruniu-Podgórze. Tam uzyskał stopień plutonowego, jako zwiadowca pułku. Przeszedł cały szlak bojowy pułku w ramach Armii Pomorze w 1939 r. Po kapitulacji pułku dokonał skutecznej ucieczki z niewoli obozu jenieckiego pod Warszawą. Wrócił do rodziny. Przy pierwszej nadającej się mu okazji związał się z konspiracją. Wśród kilku konspiracyjnych posiadanych pseudonimów najbardziej bliski był mu ,,Czarny”. Stosunkowo szybko został zastępcą Jordana Buss. W ZWZ AK stopniowo awansował dochodząc w 1944 r. do stopnia sierżanta i obejmując dowództwo konspiracyjnego plutonu. Przez pewien czas był również w partyzantce. Po wojnie został leśniczym.

W grudniu 2018 r. Dział Dokumentacji Filmowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zrealizował z nim notację filmową.

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w dniu 27 lutego 2020 r. (czwartek) o godz. 13:00 w kościele pw. NMP Królowej Korony Polskiej w Lublewie. Po mszy Zygmunt Jakóbczyk zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu.