Przejdź do treści

#WojennyDzień - Wyzwolenie KL Dachau, Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

29/04/2021 - 09:09
#WojennyDzień - Wyzwolenie KL Dachau, Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

29 kwietnia 1945 r. żołnierze amerykańscy z armii gen. Georga Pattona wyzwolili obóz koncentracyjny KL Dachau. Wolność odzyskało wówczas ponad 32 tys. więźniów. W czasie funkcjonowania KL Dachau zginęło w nim też 1034 duchownych, w tym 868 z Polski. Dlatego 29 kwietnia obchodzony jest również jako Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Niemcy w obawie przed karą za zbrodnie, które zostałyby ujawnione po wkroczeniu aliantów, zaczęli zacierać dowody swoich zbrodni. Heinrich Himmler w kwietniu 1945 r. wydał rozkaz zniszczenia obozu: więźniowie mieli zostać zamordowani, a obóz spalony, co miało nastąpić 29 kwietnia 1945 r.

Jednak już 26 kwietnia 1945 r. do KL Dachau zbliżały się siły amerykańskie. Część niemieckich zbrodniarzy, zaskoczona nadejściem Amerykanów, próbowała się ukryć, przebierając się w ubrania obozowe więźniów. Wchodzący do obozu żołnierze amerykańscy natknęli się na budzące grozę dowody niemieckich zbrodni. Pułkownik William Quinn z 7. Armii Amerykańskiej, świadek tamtych wydarzeń, napisał w raporcie: Oddziały nasze zastały tam widoki, jęki tak straszne, że aż nie do uwierzenia, okrucieństwa tak ogromne, że aż niepojęte dla normalnego umysłu. Dachau i śmierć są synonimami.

KL Dachau, założony w 1933 r. był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym. W ciągu 12 lat jego funkcjonowania przeszło ponad 200 tys. osób, a śmierć poniosło blisko 41 500 osób.