#WojennyDzień - 04.07 Mord profesorów lwowskich

#WojennyDzień - 04.07 Mord profesorów lwowskich

4 lipca 1941 r. doszło do jednego z tragiczniejszych wydarzeń w historii okupowanego Lwowa. Na Wzgórzach Wuleckich Niemcy dokonali masowego mordu polskich profesorów lwowskich uczelni.


30 czerwca 1941 r., osiem dni po ataku III Rzeszy na ZSRS, niemieckie oddziały zajęły okupowany przez Sowietów Lwów. Niemcy natychmiast przystąpili do systematycznej eliminacji polskiego „elementu przywódczego”, do którego zaliczano przede wszystkim intelektualistów. Na początku lipca 1941 r. do Lwowa przybyło specjalne komando, którego zadaniem było aresztowanie polskich profesorów (jak podczas akcji w Krakowie w listopadzie 1939 r.) oraz ich bezzwłoczna likwidacja. Jeszcze przed rozpoczęciem operacji aresztowano rektora Politechniki Lwowskiej Kazimierza Bartela – byłego premiera rządu RP (zamordowany 26 lipca w więzieniu Brygidki). Nocą z 3 na 4 lipca przystąpiono do szeroko zakrojonej akcji zatrzymywania profesorów i pracowników naukowych kilku lwowskich uczelni. Aresztowanych przewieziono do bursy Abrahamowiczów (tam mieściła się tymczasowa siedziba Gestapo) i poddano brutalnym przesłuchaniom. Rano 4 lipca zmaltretowanych profesorów przetransportowano na Wzgórza Wuleckie. Tam, nad przygotowanymi wcześniej dołami śmierci, Niemcy dokonali masowej egzekucji 38 osób. Tego samego lub następnego dnia w bursie zabito kolejne 4 osoby. W celu ukrycia zbrodni ciała ofiar zostały ekshumowane i spalone w październiku 1943 r. 

 

W 1991 r. na Wzgórzach Wuleckich ustawiono pamiątkowy krzyż, a w 2011 r. postawiono pomnik będący dziś miejscem pamięci o zbrodni.

#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.