Wicepremier Piotr Gliński na Westerplatte

Wizyta Wicepremiera Piotra Glińskiego w Muzeum i na Westerplatte

3 czerwca 2019 r. z wizytą w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przybyli Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz Minister Jarosław Sellin - Sekretarz Stanu w MKiDN. Po krótkim spotkaniu z Dyrektorem Karolem Nawrockim udali się na Westerplatte, by obejrzeć m.in. efekty prac archeologicznych prowadzonych od czterech sezonów przez pracowników Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dzięki pracom archeologów Muzeum udało się wydobyć z ziemi i zapomnienia prawie 50 tysięcy artefaktów, z czego liczne zakwalifikowano jako niosące ważne informacje o historii Westerplatte. Mimo, że byly to pierwsze w historii badania archeologiczne z prawdziwego zdarzenia na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, objęły jedynie niewielki fragment historycznego obszaru, a nie mogą niestety być kontynuowane, bowiem  władze miasta Gdańska odmawiają udzielenia zgody na dalsze prace na tym terenie.

„Westerplatte jest symbolem polskiej historii, ważnym dla każdego Polaka. Przez 30 lat nie zadbano o to miejsce. Jest tu tylko malutka wartownia nr 1 z niewielką ekspozycją wyglądającą jak z lat 60-tych i obok, poza terenem gdzie toczyły się walki stoi pomnik. Współczesne muzea muszą być interaktywne, otwarte, ale muszą także opierać się o artefakty, które są cenne dla muzealników, nie możemy wszystkiego zamienić w multimedia. Musimy przecież pokazywać, to co jest autentycznym reliktem przeszłości, bo to jest dla ludzi interesujące. Dla mnie jest oczywiste, że to jest miejsce polskie, miejsce i własność wszystkich Polaków. I co się stało, że jako Polacy przez 30 lat nie zadbaliśmy o to miejsce? Trzeba to zmienić” – powiedział na Westerplatte Wicepremier Piotr Gliński.