Wizyta Jamesa Whithama z Kanadyjskiego Muzeum Wojny

Muzeum II Wojny Światowej w dniu 12.02.2020 r. odwiedził James Whitham, zastępca dyrektora Kanadyjskiego Muzeum Wojny. Z gościem spotkali się prof. Grzegorz Berendt – zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, kierownik Działu Zbiorów Wojciech Łukaszun oraz Karol Szejko z Działu Kontaktów Międzynarodowych. Na spotkaniu poruszono temat szeroko zakrojonej współpracy pomiędzy muzeami w zakresie m.in. wymiany wystaw czasowych, współpracy w pozyskiwaniu eksponatów, oraz udziału muzealników kanadyjskich we wrześniowym Światowym Forum Muzeów Pól Bitewnych. Następnie gość z Kanady  zwiedził wystawę stałą oraz wystawę „Walka i cierpienie. Obywatele polscy w czasie II wojny światowej”.

Canadian War Museum powstało w 1880 roku w Ottawie. Jego obecny, nowoczesny budynek został otwarty w maju 2005 r. i znajduje się niecałe 2 km na zachód od Gmachów Parlamentu. Canadian War Museum pełni rolę głównego narodowego muzeum historii militarnej Kanady i jest odwiedzane przez 500 000 gości rocznie. W Muzeum znajdują się wystawy stałe poświęcone wojnom, które toczyły się na kanadyjskiej ziemi oraz zaangażowaniu Kanady w I oraz II wojnę światową. Znajduje się tam również otwarta przestrzeń wystawiennicza, w której eksponowane są duże przedmioty ze zbiorów Muzeum – działa morskie, czołgi, motocykle i samoloty odrzutowe.  Zbiory Muzeum należą do największych na świecie zbiorów wojskowych, m.in. rzadkich pojazdów, artylerii, mundurów, medali oraz archiwaliów. W sumie kolekcja obejmuje ponad 3 000 000 artefaktów, broni, dzieł sztuki, dokumentów pisemnych oraz nagrań dźwiękowych i wizualnych. Eksponaty przedstawiają militarną przeszłość Kanady w jej wymiarze osobistym, krajowym i międzynarodowym, z naciskiem na ludzkie doświadczenia wojenne i sposób, w jaki wojna wpłynęła na Kanadyjczyków. W CWM mieści się również Centrum Badań nad Historią Wojskową, który jest wiodącym ośrodkiem biblioteczno-archiwalnym.