Przejdź do treści

Wiosenna edycja gry terenowej "Westerplatte – znajdź klucz do historii"

28/05/2018 - 10:50
Wiosenna edycja gry terenowej "Westerplatte – znajdź klucz do historii"

W kwietniu 2018 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało dla uczniów III klas szkół podstawowych grę terenową „Westerplatte – znajdź klucz do historii”.

Celem gry edukacyjnej było przybliżenie historii Westerplatte oraz zapoznanie z obiektami polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, ze szczególnym uwzględnieniem bohaterskiej obrony we wrześniu 1939 r. Uczniowie za pomocą otrzymanej mapy terenu oraz kolejno odkrywanych wskazówek, samodzielnie realizowali zadania, które zostały przygotowane tak, aby w trakcie rozwiązywania historycznych zagadek efektywnie połączyć naukę i zabawę, w oparciu o pracę w zespole. Do zajęć wpleciono także podstawy musztry wojskowej oraz pierwszej pomocy przedmedycznej, które były elementem żołnierskiego wyszkolenia.  

Na starcie zmagań uczestnicy otrzymywali „żołnierską” przepustkę, która uprawniała ich do pobytu na terenie WST. Z kolei podsumowanie gry było zwieńczone przekazaniem tekturowej furażerki do samodzielnego złożenia. Ponadto w trakcie realizacji poszczególnych poleceń uczniowie kolekcjonowali okolicznościowe przypinki związane tematycznie z punktowanymi zadaniami.

Elementem wieńczącym zmagania, zapewne wyczerpującym fizycznie, ale mamy nadzieję, że także atrakcyjnym, był przejazd drezyną kolejową historyczną trasą na terenie dawnej WST na Westerplatte.  Aktywny udział w projekcie brali rekonstruktorzy historyczni, którzy wspierali uczniów podczas pracy oraz prezentowali wyposażenie i umundurowanie żołnierzy Wojska Polskiego z okresu II Rzeczpospolitej Polskiej. 

Przeprowadzono 12 cykli gry. Na jeden cykl gry składały się trzy, 120-minutowe tury, każda dla grupy ok. 50 dzieci wraz z opiekunami). W projekcie wzięło udział 1558 uczniów oraz 151 opiekunów.

Opinie przesłane przez uczestników projektu:

„Uczestniczyłam po raz trzeci w grze terenowej na Westerplatte.
Za każdym razem dzieci wracają zadowolone, pełne pozytywnych emocji...
[…] cała gra terenowa jest świetnie ułożona logistycznie, przemyślana, dobrze zorganizowana...
[…] mam nadzieję, że gra będzie w przyszłości kontynuowana. Dziękujemy bardzo za tak fantastyczną lekcję historii
” - Szkoła Podstawowa nr 12 w Gdańsku

"Serdecznie dziękuję w swoim oraz moich uczniów imieniu za wspaniale przygotowane i przeprowadzone zajęcia" - Szkoła Podstawowa w Chłapowie, Władysławowo