Wernisaż wystawy „«Kiedy się wypełniły dni…» Pochówki polskich obrońców Westerplatte.”

Wernisaż wystawy „«Kiedy się wypełniły dni…» Pochówki polskich obrońców Westerplatte”

1 września o godzinie 9:00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w ramach obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbył się wernisaż wystawy „«Kiedy się wypełniły dni…» Pochówki polskich obrońców Westerplatte.”

 

 

Podczas uroczystego otwarcia ekspozycji p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt podkreślił, że ekspozycja jest jednym z działań przywracających pamięć o bohaterach, którzy zginęli na Westerplatte, ale równie istotny jest także ich godny pochówek, będący nie tylko obowiązkiem instytucjonalnym, ale również czysto ludzkim. Głos zabrał także współtwórca wystawy zastępca kierownika Działu Archeologicznego, Adam Dziewanowski, który podziękował osobom zaangażowanym w prace nad ekspozycją. Wyraził on szczególną wdzięczność zespołowi archeologów, w tym kierownikowi Działu Archeologicznego, Filipowi Kuczmie, Piotrowi Kalce a także kierownikowi Działu Wystaw, Bartłomiejowi Garbie wraz z zespołem, kierownikowi Działu Zbiorów, Wojciechowi Łukaszunowi, zespołowi tłumaczy oraz autorce grafik, Natalii Gawryluk.  

 

Ekspozycja prezentuje sylwetki dziewięciu obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte poległych w trakcie trwającej pomiędzy 1 a 7 września 1939 roku bitwy. Wystawa jest jednym z elementów procesu przywracania pamięci o bohaterach. Poszczególnym biogramom towarzyszą wybrane przedmioty, które odkryto przy polskich poległych odnalezionych w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na Westerplatte w 2019 r.

 

Zespół archeologów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w czasie prac odnalazł pięć grobów, gdzie znajdowały się szczątki dziewięciu osób. Wraz z ich odkryciem rozpoczął się proces badań genetycznych prowadzących do identyfikacji poległych. Żołnierze ci polegli w zbombardowanej 2 września 1939 r. przez Luftwaffe wartowni nr 5, a także zginęli w innych częściach półwyspu.