Wernisaż wystawy „HIOB – skarga i przezwyciężenie” połączony z kameralnym koncertem

Wernisaż wystawy „HIOB – skarga i przezwyciężenie” połączony z kameralnym koncertem

Zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „HIOB – skarga i przezwyciężenie”, które odbędzie się 14 lipca o godz. 18:00 w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ekspozycja składa się z rzeźb oraz obrazów autorstwa niemieckiego artysty Gero Hellmutha. Wernisaż uświetni koncert zespołu NeoQuartet z muzyką Michała Dobrzyńskiego.

 

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma zaszczyt prezentować prace Gero Hellmutha, niemieckiego artysty urodzonego w czasie II wojny światowej. Tematyka jego prac wpisuje się w działalność naszej instytucji, której głównym zadaniem jest ukazywanie losów oraz doświadczeń ludności podczas wojny. Przedstawienie tychże zagadnień stanowi niezwykle trudne zadanie, zarówno dla muzealników, jak również artystów. Zagłębienie się w stratę, cierpienie, śmierć oraz usiłowanie prezentacji skali okrutnych zbrodni zwiedzającym to zmagania, z którymi borykamy się każdego dnia.

 

W pracach Gero Hellmutha dostrzegamy smutek, rozpacz, strach, ale jest w nich również nadzieja i szansa na nowy początek. Sam tytuł wystawy nawiązuje do biblijnego Hioba, który pomimo nieustannych przeciwności losu, nie poddaje się i nie traci wiary.

 

Wernisaż wzbogaci koncert z muzyką wybitnego polskiego kompozytora MICHAŁA DOBRZYŃSKIEGO w wykonaniu NEOQUARTET, jednego z najciekawszych i najprężniej działających zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej. W programie: prawykonanie światowe utworu „Okruchy pamięci” z elementami improwizacji inspirowanymi dziełami Gero Hellmutha oraz wszystkie kwartety smyczkowe M. Dobrzyńskiego.

 

MICHAŁ DOBRZYŃSKI, kompozytor. Jego utwory były prezentowane w Polsce i za granicą (USA, Niemcy, Austria, Szwecja, Włochy, Mołdawia, Czechy, Ukraina, Estonia, Chiny, Cypr, Macedonia Północna). Szczególne miejsce w twórczości Dobrzyńskiego zajmują opery, w ostatnim czasie wystawiane były około 30 razy: w Warszawskiej Operze Kameralnej, Operze Bałtyckiej w Gdańsku, a także za granicą – w Wiedniu i w Estońskiej Operze Narodowej. Zostały docenione przez krytyków i publiczność, która wielokrotnie nagradzała je owacjami na stojąco. W 2019 r. na zamówienie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej dokonał instrumentacji na orkiestrę Halki „wileńskiej” Moniuszki (zachowanej do dziś w wyciągu fortepianowym). Za operę „Tango” na podstawie dramatu Mrożka został uhonorowany „Operowym Olśnieniem Roku 2017” w kategorii „najlepsza muzyka”. Jego „Operetka”, opera na podstawie dramatu Gombrowicza, transmitowana była z Wiednia na cały świat przez prestiżową telewizję ARTE CONCERT w tłumaczeniu na 5 języków.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej MichalDobrzynski.com

Michał Dobrzyński

fot. Marek Hofman

 

NEOQUARTET koncertuje w Polsce, jak i poza jej granicami. Tworzą go: Karolina Piątkowska-Nowicka (1 skrzypce), Paweł Kapica (2 skrzypce), Michał Markiewicz (altówka) i Krzysztof Pawłowski (wiolonczela). W latach 2012 – 2021 wykonał ponad 500 koncertów niemal na całym świecie, grając  między innymi w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, czy Forbidden City Concert Hall w Pekinie. Jest laureatem prestiżowej Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Był również nominowany do szeregu innych nagród (Sztorm Roku, Fryderyki). Zespół ma na koncie dwanaście płyt CD wydanych dla polskich, niemieckich, greckich i amerykańskich wytwórni. W roku 2022 miała swoją premierę pierwsza płyta zespołu z autorską muzyką. Album „String Theory” wyznaczył nowe kierunki rozwoju kwartetu smyczkowego w XXI wieku. Zespół jest organizatorem własnego festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki, który corocznie od 2012 roku odbywa się w Gdańsku.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej NeoQuartet.pl

NeoQuartet

fot. Tamara Wyrzykowska

Wystawa „HIOB – skarga i przezwyciężenie” do zwiedzania dostępna będzie w okresie 14 lipca 2022 r. – 30 września 2022 r. godz. 18:00.